Její nahrazení je ale technicky velice náročné a vyžádá si dokonce nasazení speciálního vrtulníku. Uvedly to Lidové noviny.

Nesmí foukat vítr

„Použití helikoptéry je nutné proto, že pozemní jeřáby nejsou schopny s tak těžkým břemenem bezpečně manipulovat. V případě žižkovského vysílače navíc komplikuje celou situaci jeho 216metrová výška, ve které bude výměna probíhat,“ vysvětlil Deníku mluvčí Českých radiokomunikací Kamil Chalupa.

Ke špici vysílače vzlétne dvourotorový vrtulník ruské výroby Kamov KA-32, jenž je k přenášení těžkých předmětů uzpůsoben. V akci by měl být po dobu dvou dní, záleží ale především na počasí.

Nebezpečí představuje hlavně nárazový vítr. „V případě špatného počasí a jiných komplikací se může výměna prodloužit ještě o jeden den. Vrtulník bude s převáženým zařízením vzlétat a přistávat na stanovišti, které bude v bezpečné vzdálenosti od městské zástavby. Celkem se předpokládá pět až šest přeletů,“ řekl Chalupa.

Zákaz vycházení

V průběhu prací je možné očekávat zavedení přísných bezpečnostních opatření včetně zákazu vycházení. Konkrétní rozsah omezení ale závisí na dohodě s magistrátem a městskou policií a v tuto dobu není znám.

Výraznější nebezpečí ovšem obyvatelům Žižkova podle Chalupy nehrozí. „Vrtulník se po většinu času bude pohybovat pouze nad ulicemi a volnými prostranstvími,“ ubezpečuje a dodává: „Bude obsluhován piloty, kteří mají s podobnými akcemi rozsáhlé zkušenosti. Výměna se plánuje do nejmenších detailů tak, aby žádné problémy v jejím průběhu nenastaly.“

Ani během instalace nové antény však Pražané o své oblíbené televizní a rozhlasové pořady nepřijdou. Během výměny bude dočasně v provozu provizorní anténa s nižším výkonem. České radiokomunikace rovněž zvýší výkon vysílače Cukrák, který hlavnímu městu zajistí kvalitní signál.

JAN BRODNÍČEK, LUCIE BOHÁČOVÁ