Nezvykle vysoká nabídka

Podivné jim připadá, že zatímco dřív zájemci nabízeli za koupi parcely kolem deseti milionů korun, nyní radnici kontaktovaly hned tři společnosti s nezvykle vysokou částkou.

Za pozemek o rozloze 829 metrů čtverečních jsou ochotny zaplatit až trojnásobek. Vítězem se navíc stala nově založená firma Virgilio Real bývalého místostarosty Vladimíra Holzknechta (US-DEU). Jeho projekt rada vybrala proto, že stavba dobře zapadá do okolní zástavby.

„Máme podezření, že dva dražší projekty byly podané jen naoko. Tomu, kdo by je předkládal, by totiž muselo být jasné, že z hlediska památkové péče absolutně nevyhovují. Jsou strašně předimenzované. Další zvláštností je, že pocházejí z dílny stejného architektonického studia. Nejlépe pak vyšla právě společnost Virgilio,“ říká jeden z opozičních zastupitelů, Matěj Stropnický (SZ).

Firma vznikla teprve nedávno

Opozice rovněž argumentuje, že bývalému místostarostovi musely být známy výsledky předchozích řízení a ceny a mohl se podle nich řídit. Jeho firma navíc vznikla teprve před několika měsíci. Strana zelených se netajila tím, že bude celou situaci konzultovat s právníkem a zvažuje podání trestního oznámení.

Tyto argumenty považuje vedení radnice za nesmyslné. „Ať klidně opozice trestní oznámení podá, aby pravda o jejích absurdních obviněních vyšla najevo. Výběrové řízení proběhlo striktně podle zákona, podmínky tendru byly naprosto standardní, žádné předpisy jsme neporušili. S výsledky se navíc každý občan může seznámit na úřadu městské části,“ konstatoval za radnici její mluvčí Jan Sotona.

Vladimír Holzknecht navíc není podle slov starostky Mileny Kozumplíkové už pět let členem zastupitelstva.

Splnila kritéria

Jeho firmu jako kupce pozemku radnice vybrala proto, že nejlépe splňovala hodnotící kritéria – cenu, projekt a způsob využití.

Na pozemku by měly stát byty a nebytové prostory.