„Nevidíme už jinou možnost než se domoci spravedlnosti soudní cestou. Jde nám jen o sanaci na náklady radnice, žádnou další finanční kompenzaci nechceme,“ říká jedna z obyvatelek a předsedkyně Občanského sdružení Chmelnice Martina Chmelová. U městského soudu už jsou podle ní podány dvě žaloby, dalších 20 jich je připraveno.

Každý, kdo manipuluje s azbestem, totiž musí podle zákona o ochraně veřejného zdraví podat hlášení hygienické stanici, a zabránit jeho úniku do ovzduší. To se ale podle postižených nájemníků nestalo.

„Dělníci rozbíjeli azbestocementové trubky palicí. Toxická vlákna se rozlétala po celém bytě, ve kterém jsme navíc při rekonstrukci stále bydleli. Kusy potrubí se pak několik týdnů válely na trávníku před domy,“ vzpomíná na průběh oprav Vladimír Juptner. Za pochybení dostala stavební firma od České inspekce životního prostředí pokutu 20 tisíc korun. To ale lidem domovy neozdravilo.

"Azbest může způsobit zhoubná onemocnění jako je například rakovina plic nebo pohrudnice. Projeví se ale až po delší době,“ potvrzuje Beatrice Dlouhá ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Právě toho se místní obávají.

Státní zdravotní ústav (SZÚ), který rizika azbestu hodnotí, vidí nebezpečí i v nefunkčním potrubí vzduchotechniky přímo ve spížích domů. „Přítomnost materiálů s obsahem azbestu se stává rizikem v případě mechanického poškození, při němž se vlákna uvolňují do ovzduší. Samotná skutečnost, že ve spíži či šatní skříni číhá, je i velkou psychickou zátěží,“ doplňuje Helena Kazmarová ze SZÚ.

Mluvčí městské části Praha 3 Petr Sotona ale oponuje, že radnice se snažila obyvatelům vyjít vstříc. „Nájemníkům jsme dokonce nabídli náhradní byty první kategorie. Až na jeden případ to ale lidé vystupující za občanské sdružení Chmelnice odmítli,“ tvrdí. Měření koncentrací navíc podle něj ukázalo, že byty nejsou zdravotně závadné. „Zákon městské části nařizuje, aby s nakládáním s prostředky daňových poplatníků postupovala hospodárně. Čištěním chmelnických bytů by se tak dostala do konfliktu se zákonem,“ doplnil. Pokud ale radnice spor u soudu prohraje, mohla by za vyčištění jednoho bytu zaplatit až statisíce korun.