Ve středu odpoledne totiž do oblíbené hospody U Vystřelenýho oka dorazil také Švejk. Známá postava vojáka z knihy Jaroslava Švejka se ostatně za starých časů po Žižkově pohybovala, ale Švejk nebyl zdejší, byl do Prahy „přeloženej“ a v jedné ze scén narazil na krajanku z Vodňan, když ji oslovil: „Dovolte, slečno, kudy se jde na Žižkov?”

Jaroslav Hašek sepisoval dílo „Dobrý voják Švejk“ právě v době, kdy na území dnešní Prahy 3 žil a chodil do proslulých lokálů na pivo. Proto při středeční akci návštěvníci poslouchali úryvky z knihy a muž v modré Švejkově uniformě si dal taky (nejméně) jednu dobře vychlazenou dvanáctku. Zájemci mohli ochutnat pokrmy dle válkou ochuzených receptů žižkovských hospod a spláchnout je nefalšovanou kontušovkou - levnou (a zejména před I. světovou válkou oblíbenou) pálenku.

Nevšedním kulturním zážitkem, kdy se hosté U Vystřelenýho oka seznámili s životem Žižkováků před sto lety, se snažila radnice třetí pražské městské části nalákat obyvatele na výstavu probíhající v Atriu Žižkov v Čajkovského ulici. Praha 3 ji koncipovala tak, aby zaujala hlavně místní.

Žižkovská každodennost

„Promlouvá k lidem, kteří někdy prošli Žižkovem, a zaujalo je jeho osobité kouzlo, které se zcela liší od jiných pražských čtvrtí. Lidé mohou mezi exponáty objevit na školních fotografiích svého dědečka, s hrdostí si připomenout žižkovské prvorepublikové stavby významné pro celou Prahu i stát, nebo se zasmát nad prvním vydáním Haškova Švejka. Výstava má návštěvníka provést tehdejší žižkovskou každodenností. Autoři kladou důraz na běžný život, aniž by však ignorovaly zásadní politické momenty doby,“ sdělila v tiskové zprávě Michaela Luňáčková, mluvčí Prahy 3.

Sportovní fanoušci se mohou těšit na unikátní fotografie ze světového turné fotbalové Viktorky či zatím nikdy nevystavené předměty ze sbírek Sokola Žižkov. „Za zmínku určitě také stojí vzpomínky stále žijícího prvorepublikového pamětníka, pana Eduarda Marka, člena Svojsíkova Junáka na jeho dětství na Žižkově,“ dodala mluvčí Luňáčková s tím, že výstava je rozdělena do několika přehledných částí.

Žižkovské radnici s přípravou pomáhal Národní archiv, Vojenský historický ústav, Národní muzeum či žižkovský Sokol, vznikla za podpory pražského magistrátu. Potrvá až do konce listopadu a vstup je zdarma, k výstavě byl vydán i stejnojmenný katalog. Během září chce navíc Praha 3 spustit mobilní aplikaci, která doplní panelovou venkovní výstavu na náměstí Jiřího z Poděbrad mapující významné mezníky týkající se městské části. Vydáte se taky po stopách „osmiček“? A slyšeli jste Švejkovu historku o mořské panně ze Žižkova, která měla velikou zadnici s nápisem „Na shledanou!“ a pak si chtěla s místními hezouny zafilipínkovat?