Je fakt, že právě skončil už třetí pracovní týden, kdy se musí Praha 3 potýkat s následky masivního útoku na počítačový systém radnice. Ve středu 8. února – tedy den poté, co podobným problémům čelily i nemocnice a další instituce jako Povodí Vltavy – se úřad městské části uzavřel pro veřejnost. Od minulého pondělí byly (i kvůli koronaviru) upraveny úřední hodiny. Komunikace občanů s radnicí tak byla značně omezena.

COVID-19
Hygienická stanice hl. m. Prahy eviduje v Praze 3 k 24. dubnu 78 obyvatel nakažených novým typem koronaviru. Méně nemocných má už jen centrální městská část a Praha 7. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je na Žižkově a okolí evidováno 103,5733 nakažených.

Politikům a úředníkům zvonily telefony, radniční mejly nefungovaly. Nevydávaly se pochopitelně třeba ani občanské průkazy. Nyní už se podle informací Pražského deníku situace zlepšila. Ale například nejsou v radniční budově na Havlíčkově náměstí v provozu tiskárny.

„Fungování úřadu je v posledních týdnech zcela paralyzováno. Ta lehkovážnost, s níž současné vedení městské části k této situaci přistupuje, je zarážející,“ napsala nedávno v prohlášení Koalice pro Prahu 3, kterou vede exstarosta Alexander Bellu z ODS a kam patří ještě KDU-ČSL a Svobodní. Podle vítěze komunálních voleb v roce 2018 rada městské části podcenila externí hrozby třeba tím, že snížila o 8 % bezpečnostní položku v rozpočtu.

„Zkrátka našim trojkovým ajťákům chybí prostředky, jak se proti útokům bránit. A to nejde jen o platové podmínky, ale třeba i možnosti zajištění externích konzultantů. Na úřadě panuje dlouhodobě chaos, zavádí se desítky různých rádoby populárních projektů bez vyhodnocení a celkové realizace, jen aby bylo 'odškrntuto' a byl publikován na líbivý facebookový příspěvek,“ dodávají Bellu a spol. a kritiku směřují k pirátskému radnímu Štěpánu Štréblovi, který má na starosti IT.

K bývalému starostovi se záhy přidal opoziční zastupitel Petr Venhoda, který je zároveň poslancem za vládní hnutí ANO 2011. „Radnice začíná připomínat nedobytný a tajemný hrad, kdy vůbec nekomunikuje s občany, opozicí a ani s nikým jiným, snad jen prostřednictvím PR sebeprezentace na sociálních sítích. Máme informace, že jsou dny, kdy se na radnici nevyskytuje nikdo z vedení a na radnici tak panuje chaos a rozhodování ze dne na den, bez plánu a scénáře,“ napsali Bellu a Venhoda ve společném prohlášení.

Opozice: Takové chování jsme ještě nezažili

Oba politici podle vlastních slov reprezentují padesát procent obyvatel Prahy 3: „Takovéto chování jsme ještě napříč politickým spektrem v historii Prahy 3 nezažili. Jsme konstruktivní opozice – není čas na hádání, politikaření a sólistické postupy. Občané Prahy 3 potřebují okamžitou pomoc a potřebují vědět, jaká konkrétní opatření městská část chystá. Velké nedostatky v manažerském a politickém postupu vedení poškozují celou Prahu 3.“ 

Po pár dnech se objevil ve facebookové skupině zřizované městskou částí příspěvek uživatele se jménem Roman Onderka, který sdílel příspěvek Koalice pro Prahu 3 s tím, že když si přečetl, co se děje, „vaří se v něm krev“. Podle žižkovského občana, nad jehož skutečnou identitou lze podle facebookového profilu spekulovat, se představitelé radnice vyjadřují na sociálních sítích „arogantně a papalášsky“. Onderka chtěl vědět, zda byla ohrožena citlivá data lidí a jak vypadají konkrétní problémy hacknutých systémů: „Můžou představitelé radnice odpovědět? Nebo mám jít klepat na radnici a dožadovat se odpovědi členů rady osobně?“

„Nebudeme nic skrývat, pro úřad to byl (je) velký problém, jelikož až do soboty nefungovala radniční pošta a vyřazeny z provozu byla celá síť. K dnešku se většinu agend podařilo obnovit. Přesto maraton odboru informatiky zdaleka neskončil a myslím, že je čeká minimálně jeden další bezesný týden. K úniku dat podle všeho nedošlo,“ odpověděl starosta Ptáček v úterý – tedy přesně čtrnáct dní po útoku.

Praha 3 podle Ptáčka od začátku spolupracuje s policií, Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT). „S ohledem na probíhající vyšetřování a s ohledem na instrukce od policistů nemůžeme k samotnému útoku sdělovat podrobnosti,“ dodal.

Naštěstí nešlo o zdraví. Data neunikla

Zdroj Pražského deníku potvrdil, že napadení radničních počítačů přineslo mnoho komplikací. Ale vzhledem k nouzovému stavu vyhlášeného v rámci boje proti koronaviru se jednalo vlastně o štěstí v neštěští. Jindy pulzující ulice Žižkova a okolí v době nucené karantény utichly, celkově se chod městské části zpomalil. „Ale není to tak, že by život v Praze 3 byl ochromen. Na rozdíl od nemocnic nešlo o zdraví,“ řekl zdroj, jehož identitu redakce zná. Velkou nepříjemností mohlo být pro mnoho zaměstnanců městské části zpoždění výplat. Kdo však chtěl, dostal zálohu v hotovosti.

„Mohu k tomu říci tolik, že všechna zařízení postavená na otevřeném kódu přežila napadení bez újmy. Naproti tomu většina uzavřených řešení byla napadena,“ uvedl ve vyhrocené facebookové diskuzi radní Štrébl. Mnoho „sousedů“ se přiklonilo v této věci na stranu starosty Ptáčka a jeho kolegů. Je pravda, že ani autor textu s trvalým bydlištěm na území Prahy 3 nezaznamenal v souvislosti s hackerským útokem žádný problém, který by ovlivnil život běžných občanů.

„Radnice komunikuje dobře a městská část se papalášsky opravdu nechová – naopak, je to velmi příjemná změna, oproti tomu co předváděla (bývalá starostka Vladislava Hujová) a (předchozí starosta) Bellu,“ napsal jeden z diskutujících. Další obyvatelka Žižkova a okolí zveřejnila pozitivní zkušenost s jednáním radnice, kterou tedy zatím (korona- ani počítačový) virus neparalyzoval.