Praha 3 na oficiálním webu hlásí, že eviduje téměř tři tisíce psů. „Naprostá většina pejskařů po svých psech poctivě uklízí. Bohužel stále existují tací, kteří se k odpovědnosti za exkrementy svých miláčků nehlásí,“ dodává městská část.

Neuklízíte po svém psu? Hrozí vám pokuta až 10 tisíc korun!
Neuklízíte po svém psu? Hrozí vám pokuta až 10 tisíc korun!

Logicky se situace zhoršuje po oblevě, kdy na některých místech musí lidé opravdu pozorně koukat pod nohy, aby si domů nepřinesli nepříjemný „suvenýr“. Praha 3 proto navyšuje od minulého pátku sáčky na psí výkaly a spolupracuje s městskou policií. Radnice varuje, že strážníci mohou uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun.

Nestačí platit poplatek za psa

„Situace s psími bobky na chodnících v Praze 3 je neúnosná. Budeme ji muset začít řešit. Chceme být maximálně vstřícní s navýšením počtu stojanů se sáčky a důrazem na úklid i mimo chodníky. Ale podstatnou součástí naší snahy bude i represe za znečišťování veřejného prostoru,“ uvedl žižkovský starosta Jiří Ptáček (TOP 09).

Pejskařka v Praze pokousala strážníka.
Neuklidila exkrement. Pak pokousala policistu, který skončil na neschopence

Radnice v rámci kampaně Žižkov není Šiškov upozorňuje, že pejskaři musejí uklízet na chodníku i na trávníků, přičemž neplatí, že zaplacený poplatek za psa majitele této povinnosti zbavuje.

Papírové sáčky s logem kampaně

„Příjem do rozpočtu Prahy 3 z poplatků za psy činí zhruba 1,6 milionů korun. Jen náklady na instalaci a doplňování stojanů se sáčky a vyprazdňování košů na psí exkrementy stojí městskou část zhruba dva miliony ročně. Samotný sběr exkrementů z chodníků se provádí v rámci pravidelného úklidu, kde se používají i speciální vysavače. Ten vychází na přibližně 4,2 milionů korun,“ vyčíslila radnice na webu.

FOTBAL. Viktoria Žižkov byla také jedním ze zakladatelů nejvyšší československé fotbalové soutěže v roce 1925 a ve svém prvním zápase v lize proti SK Libeň remizovala 4:4.
Jak jsme žili v Československu. Žižkov - hrdá čtvrť hospodské noblesy

V ulicí třetí městské části je momentálně celkem 115 stojanů se zásobníky na sáčky. Další skoro dvě stovky stojanů mají zásobník i odpadkový koš na plné pytlíky. Infocentrum na náměstí Jiřího z Poděbrad nabízí zájemcům papírové sáčky v novém designu s logem Žižkov není Šiškov nebo mikrotenové v praktickém balení.

„Městští strážníci doposud přistupovali k neukázněným pejskařům benevolentně, nyní ale budou přísnější, “ uvedl ředitel městské policie Prahy 3 Dušan Machoň. První pokuta dva tisíce korun padla na Jarově ve čtvrtek. Na facebookových stránkách radnice se rozpoutala debata občanů, která je tak trochu o … .

Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.
KRÁTCE: Peníze žižkovské radnice půjdou na opravu domů i výstavbu školky