Podle náměstka primátora pro územní rozvoj Petra Hlaváčka dojde v průběhu podzimu na finalizaci smluv s investory, počátkem roku 2022 pak přijde na řadu jejich schvalování. Následně developery čeká proces schvalování změn územního plánu.

Rozlehlá oblast Nákladového nádraží Žižkov, zhruba vymezená ulicemi Jana Želivského, Malešická, U Nákladového nádraží, K Červenému dvoru a koridorem bývalé železniční trati vedoucí až k areálu Auto Jarov, tak v nadcházejících zhruba dvaceti letech projde postupnou přeměnou v moderní městskou čtvrť. Ta nabídne až 11 tisíc nových bytů, v nichž svůj domov najde přibližně 23 tisíc lidí. Vyrostou zde ale i obchody, základní i mateřské školy, park s cyklostezkou vedoucí ve stopě bývalých železničních kolejí a promenádou pro pěší. Vybudováno bude 1 170 parkovacích míst a v nové uliční síti bude vysazeno na šest stovek stromů.

V památkově chráněné funkcionalistické budově nádraží by mělo najít místo i nové kulturní centrum. „Dlouhodobě podporujeme rekonstrukci budovy bývalého Nákladového nádraží Žižkov na kulturně-společenské centrum. Nyní mohu říci, že probíhají intenzivní jednání a já věřím, že se je podaří dotáhnout a na úrovni městské části, hlavního města Prahy a stavebníků najdeme potřebnou shodu,“ říká místostarosta Prahy 3 Pavel Dobeš.

Mezi významné veřejné investice se zařadí i nová tramvajová trať, nové uliční propojení k budoucímu městskému okruhu – Jarovská třída, rekonstrukce ulice Malešické a Jana Želivského či výstavba dvou základních škol.

Ve spolupráci s investory

Největšími soukromými investicemi v dané lokalitě je projekt Žižkov City (developeři Penta Real Estate, Sekyra Group a Central Group) a Parková čtvrť (Central Group). Na proměně se ale podepíší i další projekty, zmiňme například Rezidenci Nádraží Žižkov (Penta Real Estate), Obytnou čtvrť Jarov Sever (Amádeus Real) či Nagano Park (Geosan Development). Svůj projekt zde chystá i developer Finep.

Nákladové nádraží Žižkov se navíc stane prvním velkým brownfieldem, kde bude aplikována nová pražská Metodika kontribuce, tedy spolupodílu investorů, určující jasná a transparentní pravidla spolupráce města a developerů. „Soukromí investoři zde poskytnou prostředky na výstavbu jedné velké základní školy, vybudují řadu mateřských škol, několik parků a postaví i část městských tříd. To vše v celkové hodně přesahující částku 1,5 miliardy korun. Část peněz bude věnována na rozvoj dostupného bydlení. Cílem toho všeho je, aby tato nová čtvrť nebyla pro stávající obyvatele zátěží, ale přínosem,“ popisuje náměstek primátora Hlaváček.

„Výstava potrvá až do 19. prosince. Její návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost nahlédnout do budoucnosti a minulosti tohoto významného brownfieldu situovaného v širším centru hlavního města. V rámci expozice, na kterou je vstup zdarma, je připraven i bohatý doprovodný program zahrnující diskuse, komentované prohlídky nebo procházky realizované přímo v daném území,“ přibližuje ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) Ondřej Boháč.

Penta Investments je majitelem společnosti VLM vydávající regionální Deníky