Obyvatelé Prahy 3 pravděpodobně přijdou o další kus zeleně. Podél ulice Na Parukářce, na pozemcích, které nyní slouží jako zahrada, se chystá výstavba kliniky a bytů.

Komplex má značně převýšit stávající zástavbu v poklidné vilové čtvrti. Její obyvatelé ale vznášejí námitky i proti plánu na komerční využití celého projektu s názvem Parukářka klinik.

Komerce na úkor veřejného zájmu?

Přestože bude objekt stát na pozemku určeném územním plánem pro zdravotnickou a sociální péči, developer údajně chce investici do zdravotnického zařízení kompenzovat ziskovou výstavbou luxusních bytů. Městská část už v říjnu zahájila územní řízení o umístění novostavby.

První příležitost oficiálně vyjádřit námitky měli budoucí sousedé Parukářka klinik teprve včera. „Přednesli jsme řadu argumentů proti. Já osobně jsem ale skeptický. Myslím, že developer si za vydatné pomoci úřadů nakonec prosadí svou,“ komentoval včerejší připomínkové řízení občanský aktivista a zástupce lidí, kterých se stavba přímo dotkne, Robert Hegenbart.

Stavba zdravotnického zařízení doplněného o služební byty pro personál je podle odpůrců projektu Parukářka klinik pouze dobře promyšlenou záminkou. Hlavním cílem investora je údajně vydělat právě na komerčních bytech, které by podle Hegenbartových výpočtů měly zabrat až sedmdesát procent plochy novostavby.

„To považujeme za obcházení územního plánu. Ten jasně určuje, že celá monofunkční plocha má být využita pro zdravotnictví a sociální péči,“ zdůrazňuje Hegenbart.

„V našem návrhu nadpoloviční většina plochy patří zdravotnické funkci. Samotným ordinacím dokonce šestapadesát procent,“ hájí se zástupci investora. Hegenbart s tím ale nesouhlasí. K tomuto poměru prý investor došel velmi průhledným trikem.

V sousedství budoucí Parukářka klinik již nyní sídlí další zdravotnická zařízení, která ovšem s novým projektem nemají vůbec nic společného.

Pomůže investorovi trik s pozemky?

„A právě tyto pozemky investor zahrnuje do procentuálního výčtu využití plochy Parukářka klinik. Pak mu vychází opticky příznivější poměr mezi byty a ordinacemi. Pokud si ovšem odmyslíme okolní zdravotnická zařízení, pak se dostaneme na faktický poměr: sedmdesát procent byty, třicet procent ordinace,“ upozorňuje Hegenbart. „Komerční zájem investora samozřejmě chápu. On zaplatil vysoké částky za pozemky pod příslibem změny územního plánu. Tu se ale politikům a úředníkům zatím nepodařilo prosadit. Jednoduše nechce prodělat,“ dodává aktivista.

Varovné hlasy se v souvislosti s Parukářka klinik ozývají i z odboru územního plánování městské části Praha 3. Bohužel, tlak na prosazení projektu je ze strany politiků tak silný, že odpovědný úředník si nepřál zveřejnit své jméno. „Já s tím nemohu souhlasit. Na funkci zdravotní a sociální máme v Praze 3 žalostně málo ploch. Nemáme rezervu. Pozemek, na kterém má vyrůst zmiňovaný projekt, je vlastně poslední rezervou,“ přiznává úředník. Tvrdí, že i kdyby sebevíc protestoval, bude nakonec zcela jistě přehlasován.

Nyní je tedy na zvážení stavebního úřadu Prahy 3, aby posoudil argumenty developera i odpůrců stavby. Ti již v minulosti zaznamenali dílčí úspěch. Územní řízení na Parukářka klinik se podařilo zastavit, a to kvůli formálně právní nesrovnalosti. „Následně jsme projekt přepracovali,“ popisuje zástupce investora. V žádosti o povolení stavby opakovaně uvádí, že šestapadesát procent plochy bude patřit zdravotnické péči. Na tento příslib slyšel v minulosti i magistrát, který Parukářka klinik předběžně posvětil.