7. června 2007o tom informoval Michal Lukeš, ředitel Národního muzea (NM), které objekt spravuje. Památník restaurátoři opraví do dvou let. Slavnostní otevření je plánováno na 28. října 2009. „Česká republika nemá žádnou expozici moderních dějin. Rozhodli jsme se to napravit právě na Vítkově. Chceme, aby památka přilákala jak rodiny s dětmi, tak mladé lidi, kteří toho o historii mnoho nevědí,“ řekl Marek Junek z oddělení novodobých dějin NM. Centrální expozice Křižovatky české a československé státnosti budou moci návštěvníci zhlédnout v ústřední síni, kde se dříve pohřbívalo.

Zvon svobody

„Jako dominantu jsme zvolili Zvon svobody, jenž Československu věnoval při jeho vzniku americký prezident Woodrow Wilson,“ řekl architekt Petr Všetečka. U zvonu si příchozí budou moci rozmyslet, do které z pěti křižovatek zamíří nejprve. První připomene vznik Československa a upozorní na sudetské Němce. V druhé bude k vidění mnichovská dohoda a další cennosti z let 1938 až 1945. Třetí část bude věnována nástupu komunismu. Bude zde vystaven například poslední dopis političky popravené na počátku 50. let Milady Horákové.

Další křižovatky připomenou situaci po roce 1968 a vznik České republiky. Chybět nebude stůl, na němž se podepisoval rozpad Československa. Podzemí, kde se kdysi lékaři v laboratoři starali o tělo Klementa Gottwalda, zůstane zachováno. Nová by naopak měla být terasa s výhledem na Prahu. Ve druhém patře památníku správci počítají s pořádáním výstav, koncertů a odborných seminářů. „Změní se také vstup do památky. Směrem od sochy budou zaskleny postranní sloupové výplně,“ doplnil Lukeš.

Rekonstrukce si vyžádá 226 milionů korun, dalších 35 spolknou expozice a přes deset milionů oprava sochy Jana Žižky. Lanovka nebo elektrobus, které by vyřešily špatnou dopravní dostupnost, jsou zatím jen vizí budoucnosti.