Na kontě má tisíce přednášek, stovky článků a v posledním čtvrtstoletí i vystoupení v rozhlase a televizi, desítky knížek a scénářů. Jako kluk v davu v pražské Ječné ulici vítal prvního kosmonauta Jurije Gagarina a ani se mu nesnilo o tom, že bude jednou hostit americké astronauty po návratu z Měsíce.

Grün inovoval své vyprávění 

K oboru se dostal brzy díky svému dědečkovi, který mu v dětství v Českých Budějovicích po večerech vyprávěl o hvězdách. Na pražské hvězdárně pak absolvoval kroužky a kurzy astronomie a začal zde působit od roku 1961 s dalšími studenty jako demonstrátor, ukazoval návštěvníkům vesmír dalekohledem.

„Své vyprávění jsem neustále inovoval, aby ani mne samotného nenudilo," vzpomíná. Jako středoškolský student také chodil lidem na hlavním nádraží přednášet za dvacet korun na hodinu.

Současný návštěvník je hladový po informacích 

„Hvězdy jim byly obvykle úplně fuk, a proto bylo zapotřebí je výkladem upoutat. To byla pro mě velká škola," tvrdí. Poprvé pro veřejnost přednášel na hvězdárně na podzim 1963 na téma „Budeme chodit na Měsíci pěšky?" Tři roky poté maturoval na strojní průmyslovce, začal studovat ČVUT a pracovat v planetáriu ve Stromovce.

Od té doby se podle něj mnoho změnilo - nejen v kvalitě a množství informací. Současný návštěvník je podle něj hladový po nových informacích, ale chce je slyšet netradiční poutavou formou. Za skvělou vzdělávací vizuální pomůcku Grün proto považuje projekční planetárium se stovkami diapozitivů, fototelevizními šoty a textem prezentovaným herci.

Návštěvnost dospělých se zvedla 

„Vesmír se u nás stává poutavý pro lidi od čtyř let do seniorského věku, jen je nutné zvolit vhodnou metodu. Astronomické pohádky vlastní tvorby jsou nyní běžnou součástí programové nabídky, právě tak jako výklad teorie relativity nebo objevy astronomie a rozvoj kosmonautiky," uvedl.

Za poslední léta se návštěvnost dospělých podle Grüna výrazně zvedla. Spolu s všestrannou modernizací celé instituce to považuje za svůj největší profesní úspěch, zároveň ale zdůrazňuje, že bez skvělých spolupracovníků a přízně zřizovatele - pražského magistrátu, by to nebylo možné.

Návštěvníci mohou obdivovat digitální projekci 

Hrdý je i na rekonstrukci Ďáblické hvězdárny. Jako první v republice umožňuje pozorování velkým dalekohledem handicapovaným lidem. Snadný přístup do pražského planetária je tělesně postiženým umožněn již řadu let. Mohou tak jako ostatní návštěvníci obdivovat digitální projekci na jedné z největších kopulí na světě s průměrem 23 metrů.

„A mimochodem, nejkvalitnější v Evropě… Často sem přicházejí lidé a říkají: 'Víte, já sem jdu s vnoučetem. Chodil jsem sem jako kluk s tátou. To je nejlepší poděkování za půl století práce," dodal Grün.

Čtěte také: Ďáblická hvězdárna jako jediná v ČR umožní pozorování vozíčkářům