Celkem devět pražských vnitrobloků se v sobotu otevře zájemcům. Pořádající spolek Bieno chce, aby se ostatní inspirovali. Aby se také oni pokusili zvelebit prostor mezi domy. Vždyť podle průzkumu organizátorů 81 procent pražských vnitrobloků bylo zanedbaných a doporučených k rekonstrukci. Proto vznikla tato inciativa, kterou podpořil magistrát i radnice jednotlivých městských částí.

„Dobře osázené vnitrobloky se mohou stát opravdovými plícemi města. Město v nich má obrovský a dosud často zcela nevyužitý potenciál. Byla bych velmi ráda, kdyby tyto plíce začaly fungovat a umožnily městu se nadechnout,“ uvedla v tiskové zprávě pražská radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN).

Program akce Vnitrobloky

Živé vnitrobloky se představí v rámci komunitního festivalu Zažít město jinak, kde se děním kulturních akcí stávají přímo ulice - bez aut. V každé zahradě či dvoru je na sobotu připravený doprovodný program. Ale to hlavní je představení jednotlivých příběhů oživení.

V ulici Tusarova najdete 40 metrů čtverečních radosti. Za Poříčskou bránou se pavlačový dvůr proměnil na zahradu s barem a restaurací místo garáží. V Salmovské se nachází ráj snílků, kteří mají rádi městské zahradničení. „Průkopníky se stali děti a kuřáci,“ zní motto vnitrobloku v Letohradské.

Mečislavova v Praze 4 zve inciativa „Naklep řízky sousedovi“ na společné večeře tam, kde se pěstuje sousedství. Bělehradská vzkvétá díky prodejně Bezobalu. Na opraveném dvoře v Obloukové je i socha Buddhy, ve Lvovské teprve začali kompostérem. Ve Velfíkově blízko „Kulaťáku“ si kdysi hrály děti, dnes je to ráj pro pejskaře. „Jsme zvědavé, jestli půjde ven i někdo další, když vysbíráme hovínka,“ smějí se organizátorky.