VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žít svobodně. Máca chce jen to, co všichni ostatní

Praha - V obýváku v pražských Strašnicích sedí tři kluci. Je ráno, a tak popíjejí čaj, baví se a připravují se na odchod za zábavou. Vůbec nejde o studenty na kolejích. Takhle žije devětatřicetiletý Marcel Máca Dufek, kterého paralyzovala dětská mozková obrna. Je to ale veselý člověk, který se rád baví a seznamuje s děvčaty. Konečně si žije svobodně, i když jenom díky pomoci asistentů a Hnutí Mácou a svojí vytrvalostí, která většině chybí.

2.4.2015 1
SDÍLEJ:

Marcel Máca Dufek má metalovou a punkovou duši.Foto: DENÍK/Pavla Janoušková

Hnutí Mácou- nezisková organizace, která hledá externí pomocníky a shání finanční dary, aby Mácův život byl co nejvíce samostatný

- Mácův samostatný život přijde zhruba na 45 tisíc měsíčně, přibližně 20 tisíc dostává od státu

- další podrobnosti na www.hnutimacou.cz 

V druhé polovině března se uskutečnil benefiční koncert na podporu Mácy, na kterém zahrála undergroundová legenda Plastici a současná alternativní kladenská kapela Zrní. Přišlo skoro osm set lidí. „Popovídal jsem si s bývalými asistenty, kteří mi už nepomáhají, protože je ze mě bolí tělo a nemají čas, protože to jsou lidé od rodin," vzpomíná s úsměvem Máca. Podle asistentů je koncert první vlajkovou akcí, která má upozornit 
a šířit osvětu ohledně kvadruplegiků.

Máca má metalovou a punkovou duši a dalo by se říci, že je uvězněný ve svém těle, protože jeho myšlení je stejné jako u každého člověka. Chtěl by každé ráno vstát, pohladit svoji dívku a odejít do zaměstnání. Jenže kvůli dětské mozkové obrně má problém už u vstávání. Asistenti mu pomáhají úplně se vším. Nedokáže se pohnout, najíst, napít ani dojít na záchod. Jeho touha po svobodě je ale velká.

Příběh Mácy nezačal úplně šťastně. Narodil se v porodnici v Pelhřimově a průběh porodu nebyl úplně hladký, protože ho vedl ušní lékař. Poté mu diagnostikovali dyskinetickou a kvadruspastickou formu dětské mozkové obrny a navíc těžkou vadu řeči. Komunisté se s postiženými nemazlili a nejraději by je viděli za zdmi ústavů. „Počkal jsem si, až odejdou, a pak jsem začal žít," vysvětluje.

Do třiceti let ve školce

Máca se ale do ústavu nedostal, starala se o něj jeho máma, která pracovala ve školce. V šesti letech byl osvobozen od školní docházky a stále s ní chodil do školky. „Byl tam až do třiceti. Tehdy jeho spolužáci začali do školky vodit svoje děti, hráblo mu a musel něco udělat," vypráví jeho dvaadvacetiletý asistent David Rot.

Shodou náhod chodíval okolo školky ředitel Jedličkova ústavu a Máca se 
s ním domluvil, že k nim nastoupí do praktické školy. Doplnil si základní vzdělání a zajímal se o co nejvíce informací.

Osamostatňovat se začal 
v roce 2008, kdy si podal inzerát, jestli by ho někdo někdy někam nevzal. Pod podmínkou, že potřebuje najíst a vyčůrat. O rok později se pak dostal do jednoho chráněného bydlení. Tato kapitola jeho života je obzvláště netradiční, protože se tam intimně sblížil se svojí asistentkou, což bylo nejen proti asistentskému kodexu, ale také to nebylo v souladu s náboženským založením stacionáře.

Navíc to byla jedna z jeho prvních lásek, takže mu to zanechalo šrám na duši. Nakonec musel odejít. Byl tam ale ještě jeden důvod. Hrozně rád se opaluje. Klidně i osm hodin denně. A tam mu zakazovali, aby chodil i jen do půl těla nahý.

Bydlení u kamaráda

První velké osamostatnění přišlo v roce 2010, kdy si zařídil bydlení u kamaráda Radka. Máca s ním hrál i v kapele na foukací harmoniku. Pak se přestěhoval do Strašnic, kde se u něj střídají dobrovolníci. „Bylo to takové punkové období. Střídali se tu dobrovolníci, a když nikdo nemohl, šel zpátky k mámě, ale od léta 2013, co jsem přišel já a přivedl ostatní kamarády z Evangelické Akademie, už mohl zůstat napořád," říká David Rot.

Vztahy se svojí mámou udržuje Máca na dobré úrovni, ale už mu nikdy nic nevymluví. „Jsem pevný, když se pro něco rozhodnu. I když se mě snaží usměrňovat, ačkoliv jsem se osamostatnil," objasňuje Máca, který je velký dobrodruh. Už si dvakrát skočil bungee jumping a také tandemový seskok padákem.

Máca má ovšem rád, když zajde s kamarády na pivko a baví se. Rád vyhledává klidná místa, protože kvůli špatné výslovnosti mu například na koncertě nerozumí ani vycvičení asistenti. Díky podpoře neziskové organizace Hnutí Mácou, která shání finanční dary, si může Máca dovolit podnájem a také navštěvovat denní stacionář, kde s asistenty například maluje, vaří nebo se učí běžným aktivitám takzvaně normálního života.

Před půl rokem se ale musel uskrovnit, neboť několik stálých přispěvatelů si už nemohlo dovolit Mácu podporovat. Asistenti se rozhodli po několik měsíců dobrovolničit, aby se schodek vyrovnal. „Umím ubrat, když jde do tuhého. A to se týká všeho, i peněz," tvrdí Máca, který se i sám snaží vydělávat.

Otázky na choulostivé věci

Asistuje při rekvalifikačních kurzech pro sociální pracovníky nebo přednáší svůj příběh ve firmách a na školách. „Občas je to úsměvné, protože děti jsou bezprostřední a ptají se ho na choulostivé věci. Jiní o těchto věcech nemluví, ale Máca se nebojí vystoupit veřejně, protože se to stejně nevrátí a lidé by se měli dozvědět, jak žije." říká jeho další asistent Kevin Leňo.

Aktuálně je Máca bez přítelkyně. „Dáme na web inzerát, že chce přítelkyni, která chce aspoň občas chodit ven," popisuje Mácovo přání David. „Všichni se mě ptali, kde mám přítelkyni a mě už to nebavilo vysvětlovat, že je pořád doma. Líbí se mi jakákoliv žena, nemůžu si vybírat. Nevypadám taky nic moc," žertuje Máca.

Teď ale přichází léto a jeho milované sluníčko, kterým se dobíjí. Proto se už těší, až bude zase jezdit na tábory a na setkání, například akce Domova pro mne. Výlety plánuje mimo jiné proto, aby si asistenti odpočinuli.

Máca má pořád chuť do života, už by se nerad vracel do chvílí, kdy seděl celý den před televizi. Když ho prostřednictvím jeho webových stránek, či facebooku někdo pozve na jakoukoliv akci nebo jen na pokec, rád se přidá. Je přece svobodný.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

2.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Prodavačka v Antonínově pekařství 23 000 Kč Malé řemeslné pekařství v Praze, přijme pro svoje provozovny prodavače/prodavačky na HPP. Práce krátký/dlouhý týden, 5 týdnů dovolené, stravenky, strava na pracovišti zdarma. Gastronomie - Kuchaře přijme restaurace v P-9 40 000 Kč Velmi dobře zavedená restaurace v Praze 9, se zaměřením na italskou kuchyni - pizzerie, přijme kuchaře na pozici hlavní kuchař se zkušenostmi z oboru na hlavní prac. poměr. Nástup možný ihned nebo po dohodě, pracovní doba - směny krátký dlouhý týden nebo též po dohodě. Doprava a logistika - Vánoční kurýr pro firemní dárky 1 200 Kč Hledáme pracovníky s vlastním autem pro předvánoční rozvoz dárků po Praze. Odměna je dle počtu a typu zavezených dárků, cca 1.200 - 2.000 Kč za den. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol Učitelé informatiky pro 2. stupeň základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 32930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mezi školami č.p. 2322/1, Kontakt: e-mail: reditel@fzsmeziskolami.cz, tel.: 251619150 (všední dny 8-15:30), , Požadovaná kvalifikace: VŠ vzdělání zaměřené na přípravu učitelů dle zákona č. 563/2004 Sb, v aktuálním znění. Druhý aprobační předmět - libovolný (český jazyk, angličtina, hudební výchova, fyzika). Ubytování mimopražským zajistíme., , Zaměstnanecké výhody: 8 týdnů dovolené + 12 dnů studijního volna, stravování ve školní jídelně za režijní cenu. Pracoviště: Fakultní zš pedagogické fakulty uk, Mezi školami, č.p. 2322, 158 00 Praha 58. Informace: Petr Vodsloň, +420 251 619 150,603 420 512.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrak stojíci na pražském Jižním Městě, na parkovišti v Metodějově ulici, 3. září
41

Roky zabírají vraky místa v (nejen) pražských ulicích. Pomůže zákon?

Policie pátrá po třech zlodějkách z pražské restaurace.
6

Policie hledá zkušené „chmatačky“. V pražské restauraci vzaly hostovi peněženku

Nejdéle dojíždějí do práce Středočeši. Na cestě tráví i víc než dvě hodiny denně

/PROKLIKEJTE SI JEDNOTLIVÉ KRAJE/ Delší dobu tráví cestou do zaměstnání lidé z oborů, které nabízejí nadstandardní mzdy - třeba banky či právnické firmy.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden na Chodově

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 16. listopadu, se podíváme do Hloubětína!

Silničáři v Praze jsou připraveni na zimu. Někde funguje protinámrazový systém

/FOTOGALERIE/ I když to při pohledu na teploměr nevypadá, ve čtvrtek 1. listopadu začala pro silničáře další zimní sezona. Podle zákona skončí na konci března příštího roku. Technická správa komunikací hlavního města Prahy (TSK) v tomto týdnu představila, jakými prostředky bude s případnými rozmary počasí bojovat.

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT