Náklady na zimní údržbu jsou v posledních dvou letech ve srovnání s předchozími roky takřka dvojnásobné. Loni Praha zaplatila více než 665 milionů korun, o rok dříve 730 milionů. Důvodem je mimo jiné novela zákona, podle které se o komunikace musí starat jejich vlastník, a ne vlastník přilehlé nemovitosti. Úklid chodníků stojí víc i kvůli tomu, že se v Praze nesmí cesty pro pěší ošetřovat solí, ale pouze méně účinným inertním posypem. Hlavní město proto připravuje novelu vyhlášky, která znovu umožní použít na chodníky chemické rozmrazovací materiály.

Pracovníci TSK v metropoli prioritně uklízí silnice I. třídy a některé důležité komunikace II. třídy, například u velkých zdravotnických zařízení. Nejdůležitější silnice musí být průjezdné za dvě až čtyři hodiny. „Neocenitelným pomocníkem při zimní údržbě jsou stanice varovného systému, kterých má TSK jednadvacet,“ řekl Mrázek. Stanice poskytují informace o teplotě vzduchu, teplotě silnice nebo vlhkosti a směru větru. Na nejkritičtějších místech, na mostech nebo výjezdech z tunelů, jsou navíc zařízení, která automaticky ošetřují povrch silnice rozmrazovacím postřikem.

Cesty, které v zimě nikdo neprohrnuje

TSK se stará o zhruba 2200 kilometrů silnic a asi 270 kilometrů chodníků, náměstí a pěších zón. Zbylých více než 500 kilometrů chodníků, které má ve své správě, se v zimě neudržuje. Zhruba 1500 kilometrů silnic mají na starost jiní správci, o 600 hektarů chodníků a dalších ploch pečují městské části. Právě rozsah chodníků uklízených TSK se kvůli chodníkové novele zvýšil. I tak jsou v Praze stovky hektarů cest pro pěší, které v zimě nikdo neprohrnuje.

Kvůli chodníkové novele si město také už dříve navýšilo pojistku, z které platí náhradu lidem, kteří se na neuklizeném chodníku zraní. Na magistrátu se za loňskou zimu sešlo celkem 700 žádostí o odškodnění, 288 z nich už pojišťovna vyřešila. Kolik Prahu pojištění stojí, magistrát nesdělil.

Zimní sezona začala oficiálně 1. listopadu a potrvá do konce března. Loni poprvé vyjeli na konci listopadu. Aktuální informace o stavu komunikací se dozví lidé na webových stránkách v sekci zimní údržba.