Například v noci ze čtvrtka na pátek kontrolovaly hlídky strážníků v pravidelných intervalech místa, o kterých vědí, že se tam scházejí lidé bez domova. Jedna z nich se zaměřila na okolí Hlavního nádraží a Vrchlického sady. Většina oslovených ale nabídku na nocleh v teple odmítla. Jen v jednom případě musel být muž pro silnou opilost odvezen na záchytku. Byl tak promrzlý, že mu strážníci museli pomoci nastoupit do převozového vozidla.

Tzv. „zimní opatření“ pražská městská policie zahájila již v průběhu měsíce listopadu. Strážníci se soustředí především na to, aby si mrazy nevybíraly svou daň na životech. Nejen alkohol spojený s únavou může mít tristní následky. Stejně tak nebezpečné jsou i různé formy přitápění, které zvyšují riziko vzniku požáru. Kontrola a probuzení hlídkou tak často může znamenat i záchranu života.

Kapacity v noclehárnách jsou dostatečné

Nedílnou součástí opatření je prevence. „Strážníci během chladných dnů aktivně nabízejí lidem bez domova informace, kde se nacházejí denní centra a noclehárny. Ve zvýšené míře také dohlížejí na veřejný pořádek v okolí denních center a nocleháren a jsou v kontaktu s provozovateli těchto zařízení pro případ jakékoli mimořádné události,“ sdělil náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.

Zdroj: Městská policie hl. m. Prahy

Kapacity jsou v pražských noclehárnách dostatečné a v případě mimořádných mrazů jsou vytipována další místa, kde se mohou operativně postavit provizorní vytápěné stany s dalšími lůžky. Pomoc letos snadněji dostanou také lidé se zdravotními komplikacemi, pro které je nově zajištěna možnost ubytování v azylovém domě s ošetřovatelskou péčí nebo na specializované ubytovně.

Od středy 21. listopadu mohou lidé bez domova využívat bezplatně v rámci zimních opatření noclehárnu na lodi Hermes. Zimní noclehárny v Michli a Vackově otevřely své dveře 1. prosince. Provozní doba těchto institucí začíná ve večerních hodinách a končí ráno. Zvláštní režim potrvá až do 31. března.

V extrémních mrazech je povolena i kapka alkoholu

V zimním období bude rozšířen provoz i v několika nízkoprahových denních centrech. Zde mohou lidé bez domova v případě extrémních mrazů, kdy může být kapacita nocleháren už vyčerpána, využít projekt tzv. „volné židle“.

Jde o formu pomoci, kdy je poskytováno přečkání mrazivé noci v teple a primární pomoci jako je podání teplého nápoje, základního občerstvení a osobní hygieny. V těchto extrémních obdobích je dokonce tolerován i stav částečně pod vlivem alkoholu. Za normálních okolností je během roku podmínkou pro vstup absolutní střízlivost. 

V průběhu zimního opatření je v činnosti i dispečink Centra sociálních služeb Praha, který koordinuje spolupráci mezi ostatními neziskovými organizacemi a složkami. Díky nepřetržitému provozu v případě potřeby snadno propojí jednotlivá sociální zařízení. 

Pejskaře letos čeká překvapení

Hlavní město letos připravilo možnost přenocovat v teple také pro lidi se psy, které dříve noclehárny odmítaly. „Lidé bez domova, kteří chtěli se svými psy zůstat, dlouhodobě ze systému pomoci vypadávali a byli velmi vážně ohrožení nočními mrazy. Proto od letoška budou na noclehárnách ve vybraných prostorech k dispozici i pelechy a venku zimní kotce. V pohotovosti také zůstávají každou noc strážníci městské policie, kteří vytipovávají místa, kde by mohli venku zůstávat lidé bez domova, a nabízejí jim odvoz terénním týmem sociálních pracovníků. Je velmi důležité, aby pomoc uměli přivolat také běžní Pražané, proto budeme distribuovat patero jednoduchých návodů,“ řekla radní pro sociální politiku Milena Johnová.

Jak pomoci lidem bez domova během zimy?
Nenechte nikoho umrznout. Potkáte-li v mrazu na ulici nebo v parku někoho, kdo nemá kam jít, volejte linku 156 městské policie. Strážníci jsou zapojeni do humanitárních opatření, přijedou a ve spolupráci se sociálními pracovníky lidem nabídnou nocleh v teple.
Darujte oblečení. Přinést spodní prádlo, boty, kabáty a další oblečení můžete do některé z poboček organizací, které poskytují služby lidem bez domova – Centra sociálních služeb Praha, Naděje, Armády spásy, Arcidiecézní charity Praha a dalších.
Přispějte finančně. Podpořit pomoc lidem bez domova můžete také libovolnou finanční částkou poukázanou ve prospěch některé z organizací.
Zapojte se jako dobrovolníci. Kontaktovat můžete Český červený kříž Praha 1 nebo jinou organizaci, u které byste chtěli pomáhat.
Zjistěte si víc. Detaily o zimních opatřeních pro lidi bez domova vám rádi vysvětlí na ředitelství Centra sociálních služeb Praha.