"Ukázalo se, že počet míst pro zajištění pomoci lidem bez přístřeší byl postačující. A to i proto, že jsme pro letošní rok navýšili jejich počet o přibližně 140 míst zřízením další noclehárny v Michli. Přestože se kapacity v zimních měsících naplnily, stále se nám dařilo i přes nejmrazivější období zachovávat dostatečný počet krizových míst na lodi Hermes," vysvětloval radní pro sociální oblast Daniel Hodek.

Bezdomovci pomáhali s úklidem míst pod Barrandovským mostem.
Úklid odpadků pod Barrandovským mostem. Zapojili se i bezdomovci

Noclehárna na lodi Hermes nabízí služby klientům nepřetržitě po celý rok. Po skončení zimních opatření přechází jen do běžného režimu. "Přespání je pro klienty za poplatek 20 korun na noc a s nulovou tolerancí alkoholu,"upřesnil radní Hodek.

Noclehárna pro lidi bez domova. Ilustrační foto.
Nocleženky zachraňují bezdomovce před umrznutím

V rámci končících zimních opatření ukončí svou činnost i centrální dispečink. Do běžného režimu se vrací také provoz denních center a terénní programy. "Vše přechází na běžný celoroční provoz, podobně jako u zařízení neziskových organizací, která se na zimních opatřeních podílela," připomněl radní Hodek s tím, že oceňuje nasazení a práci všech lidí, kteří se na pomoci lidem bez přístřeší podíleli.

Tyto skříně už v Dejvicích nenajdete. Zničili je vandalové
V Praze 6 řádili nepřející výtržníci. Zničili skříně s oblečením pro bezdomovce

Po uzavření nocleháren v Michli a Vackově má v plánu Centrum sociálních služeb Praha v hned příštím týdnu jejich vyklízení a uklízení. "Právě tyto práce už nabízíme některým klientům, kteří si takto mohou přivydělat. Těší nás, že zájem o tuto práci mají," doplnila zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha Ludmila Tomešová.