Soudním vystěhováním z bytu bez náhrady skončil téměř dvacetiletý spor města s problematickými nájemníky činžovního domu V Zahradách v Praze 8.

Nesnesitelný zápach v celém domě šokoval nejen pracovníky stěhovací firmy, ale i samotného exekutora. Na kauzu jako první upozornila televize Prima.

„Byt byl skutečně v hrůzném stavu. Všude byly výkaly od psa, kterého nájemník nevenčil. Navíc se tam povalovaly plesnivé hadry a odpadky. Museli jsme použít operační roušky a rukavice, protože zde bylo obrovské riziko nákazy. Bylo také nutno vyklidit a vydenzifikovat nejen byt, ale i společné prostory v domě,“ popsal událost minulého týdne soudní exekutor z Exekutorského úřadu pro Prahu 5 Miloslav Hauerland.

Dvacet let psali stížnosti

Podle jeho slov byla navíc vyklízení bytu přítomna družka problematického nájemníka, která ležela na posteli v hromadě odpadků a obalů od krabic. „Při našem příchodu ještě spala, pak se sbalila a odešla. Samotný nájemník přítomen nebyl. Toho jsme našli až v nedaleké hospodě,“ dodal Hauerland.

Ostatní nájemníci přitom na problematického souseda upozorňovali téměř dvě desítky let. Se svými stížnostmi se obraceli jak na městskou část, která je majitelem bytu, tak na firmu Austis, jež má celou nemovitost ve své správě. „Nájemníci si stěžovali zejména na dlouhodobý zápach z bytu, zanášení společných prostor odpadem. Prostory bylo také nutno vydezinfikovat od možného výskytu švábů a štěnic,“ sdělil Deníku pracovník firmy Austis, který si nepřál být jmenován, ale jeho jméno má redakce v dispozici.

Případem se zabývala i městská část Praha 8. Deníku to potvrdila její tisková mluvčí Helena Šmídová. „Městská část tuto kauzu řeší již od roku 1999. Nájemníci obtěžovali okolí nejen nepořádkem a zápachem, ale dlužili také na nájemném. Snažili se ale celou situaci řešit splátkovým kalendářem. Kauzu odkládal také soud, který těmto nájemníkům dával nové a nové šance. Nakonec byli na základě exekuce minulý týden vystěhováni, protože dluh činil k 1. srpnu 31 338 korun, a to bez poplatků z prodlení a nákladů soudního řízení. Nájemce byl tak vystěhován bez nároku na náhradní byt,“ uzavřela Šmídová.

Dočká se také matka čtyř dětí?

Jak již Deník upozornil, v otřesných podmínkách musí žít léta se svými čtyřmi dětmi i poštovní doručovatelka Věra Langerová z Prahy 5.

Když vejde do domu, kličkuje mezi narkomany a bezdomovci. Aby se dostala do svého bytu, musí procházet okolo použitých jehel, nedopalků, špinavých matrací a odhozených odpadků v každém patře. Kvůli nim se v celém domě přemnožili potkani a švábi. O protékajících stropech a nefungujících toaletách nemluvě.

V peklo se její život proměnil poté, co se Praha 5 rozhodla dům v roce 2003 zprivatizovat a kdy s novým majitelem přišla nová pravidla. Podle slov Věry Langerové již v tehdejší době přestala fungovat péče o dům, ale to nejhorší přišlo až po odkoupení objektu firmou Hopra Invest před dvěma lety.

I Věře Langerové snad po mnohaletých soudních sporech už svítá na lepší časy. Podle slov pracovníků Člověka v tísni jí majitel domu přislíbil náhradní bydlení.