Potraviny nekupuje v obalech, do obchodů si nosí vlastní nádoby. Pořizuje jen materiály, které se dají znovu využít. To, co bezpodmínečně nepotřebuje, nekupuje vůbec.

Bea Johnson je propagátorkou životního stylu bez odpadků, tak zvaného zero waste. Má méně věcí, zato více času. A všichni v rodině jsou prý šťastnější.

MÉNĚ VĚCÍ, VÍCE ČASU

Ještě před deseti lety přitom své odpadky příliš neřešila. Co jí vadilo, bylo, že musela ze svého domu na okraji San Franciska všude dojíždět autem. S manželem a dvěma malými dětmi se proto rozhodli přestěhovat do centra.

Než našli ideální dům, přesídlili na rok do malého pronajatého bytu. S sebou si vzali jen to nejnutnější a zbytek věcí nechali uložit do skladu. „Zjistili jsme, že nám 80 procent uskladněných věcí vůbec nechybělo, nepotřebovali jsme je," vzpomíná Bea na přelomový okamžik. „Během tohoto roku jsme si uvědomili, že čím méně věcí máte, tím více získáváte času na to, co vás opravdu baví. Najednou máte čas chodit na pikniky, cestovat, trávit čas s přáteli a rodinou," dodává.

CHCEME ŽÍT BEZ ODPADKŮ, ALE JAK?

Volný čas Johnsonovi investovali nejenom do zábavy, ale také do vzdělání. Začali se více zajímat o to, jak žijí a kolik odpadků produkují. „S manželem nás opravdu zamrazilo, když jsme si uvědomili, jakou budoucnost vytváříme pro naše děti," říká sympatická Američanka původem z Francie.

Když se poté s manželem dozvěděli o myšlence života bez odpadků, byli nadšeni. „Kam jinam směřovat než k nulovému odpadu?" říkali si s manželem. Změna ovšem nenastala ze dne na den. „Jakmile jsem si vytyčila cíl života bez odpadků, začala jsem upravovat náš životní styl. Jenže neexistoval žádný návod, jak to udělat. Vyzkoušela jsem spoustu extrémních a zvláštních věcí," vypráví Bea. Dlouhou dobu například trávila zkoušením různých receptů na výrobu domácí kosmetiky.

Některé věci se jí osvědčily, jiné naopak rychle vzdala. „Nemám čas péct si domácí chleba, připravovat sojové mléko, vyrábět si sýr a máslo," přiznává bez okolků. „Místo toho, abychom si všechno vyráběli sami, jsem začala nosit své vlastní tašky do pekárny nebo sklenici do obchodu se sýry," vysvětluje s tím, že vůbec nejtěžší bylo najít ten správný systém.

KAŽDÝ SI SÁM VOLÍ, CO V OBCHODĚ KUPUJE

Nakonec se jí osvědčilo pravidlo pěti R (v angličtině refuse, reduce, reuse, recycle a rot). Vesměs zní jednoduše. „Odmítáme kupovat věci, které nepotřebujeme. Počet věcí, které potřebujeme, snižujeme. Vše, co jde využít opakovaně, využíváme. Nakupujeme v second handu, recyklujeme pouze to, co nešlo odmítnout, zredukovat nebo využít znovu. A kompostujeme," vysvětluje své pravidlo.

Přesvědčit prodavače v běžných supermarketech, aby jí vážené zboží nandavali do vlastních krabiček, nebylo vždycky snadné, ale nakonec se to podařilo. A Bea v tom podporuje i ostatní. Jak říká, nakupování je volba. Sama už balené zboží v obchodech nevnímá, soustředí se pouze na nebalené. „Vytvořte skupinu, vyžadujte nebalené zboží ve svém supermarketu, buďte slyšet," nabádá.

ŽÍT BEZ ODPADKŮ JE LEVNĚJŠÍ

Zero waste stylem žije u Johnsonů celá rodina včetně psa. Manžela myšlenka nadchla nejvíce v momentu, kdy při porovnávání účtů zjistil, že tímto způsobem ušetří 40 procent rodinných výdajů. Oblečení například kupují pouze v sekáčích. A nevadí to ani synům.

close Béa Johnson. zoom_in

„V dětství vyžadovali jen určité značky triček. Naslouchala jsem jim a snažila se je z druhé ruky sehnat," říká Bea s tím, že její děti žijí úplně normální život. „Jejich kamarádi většinou ani neví, že doma žijeme bez odpadků," dodává.

close Béa Johnson. zoom_in

Svůj životní styl ostatním lidem nenutí. „Kdo jsem, abych soudila? Před deseti lety jsem žila stejně," říká. Život bez odpadků se však podle ní stane budoucností, a proto se své zkušenosti rozhodla sdílet. V Praze vystoupila v rámci konference Bezobalu o zero waste.

Bea Johnsonpůvodem Francouzka žije s rodinou v Kalifornii v USA
je propagátorkou zero waste životního stylu
vydala knihu Zero Waste Home, která inspirovala k šetrnějšímu životnímu stylu bez odpadků lidi po celém světě, kniha vyšla v 11 jazycích a do budoucna se připravuje i její český překlad
píše stejnojmenný blog zerowastehome.com

Čtěte také: V mládí unikla nacistům, nyní oslavila sto let