Někteří lidé si zkušeně přinesli skládací židle, jiní čekající byli vybaveni termoskami s čajem či kávou. I přes mráz se fronta táhla desítky metrů ulicemi Na Příkopě, Panská, Jindřišská a Senovážná téměř až zpět ke vstupu do banky.

První zájemci čekali před budovou banky už od úterních 12.00. "Čekáme tu asi dvacet hodin, přijel jsem si vyměnit pět tisíc korun," svěřil se Deníku muž, který stál ve frontě první.

Nakonec se na všechny nedostalo, po osmé hodině ráno, necelých šedesát minut od začátku vydávání bankovek, se banka rozhodla frontu uzavřít. Oznámila to také na svém twitterovém účtu. 

Už dopoledne se na aukčním portálu Aukro objevily nabídky výroční tisícikoruny až za pětinásobek ceny. Kolem 11:00 nabízeli překupníci na Aukru tuto speciální bankovku nejméně za zhruba 2000 korun, několik nabídek bylo za ceny přes 3000 korun a nejdražší za 4000 až 5000 korun za kus.

ČNB bankovku vydala s cílem připomenout širší veřejnosti 30. výročí měnové odluky. Navázala na stokorunovou bankovku s přetiskem z roku 1919 vydanou u příležitostí 100. výročí vzniku československé měny. "U veřejnosti to byl velmi vítaný předmět, tak jsme se to rozhodli zopakovat," řekl ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel ČNB Jan Mayer

Výroční bankovku tvoří tisícikoruna vzoru 2008 s přítiskem na lícní straně kuponu. Vzhledem k tomu, že bankovka odkazuje na 30. výročí vzniku české a slovenské koruny, s nímž bylo spojené mimo jiné kolkování bankovek, tvoří tento přítisk právě motiv dobového tisícikorunového bankovkového kolku z roku 1993 a také výroční logo 30 let ČNB od akademického malíře Jana Solpery. Přítisk nemá vliv na hodnotu ani platnost bankovky, lze ji tedy použít k platbám za zboží a služby.

Česká národní banka vydala do oběhu celkem 200 tisíc kusů výročních bankovek. "Primárně to je určeno pro širší veřejnost, ale víme, že je i zájem jak z oblasti sběratelů, tak z oblasti různých překupníků. Růst hodnoty speciální bankovky v čase ale neočekává," dodal Jan Mayer.

Ze zkušeností s emisí speciální stokoruny Mayer vyvozuje, že největší zájem o vydanou tisícikorunu bude ode dneška do pátku. "Začátkem příštího týdne předpokládáme dorozebrání posledních kusů," řekl.

Centrální banka připomíná výročí měnové odluky také výstavou Rozděleno!, která se ve středu 8. února veřejnosti otevírá v Návštěvnickém centru ČNB a která ukazuje vznik a podobu české měny. V letošním roce také plánuje pořádání konferencí pro odborníky i pro veřejnost zaměřených na vývoj českého bankovnictví nebo na dopady finanční krize v roce 2009 na tuzemský bankovní sektor.