I přes zimu však zůstanou židle a stolky na 14 místech, patří mezi ně například Malostranské náměstí, Kampus Dejvice či náměstí na Proseku. Zatímco v centru je využívají v hojném počtu turisté, v odlehlejších částech Prahy pomáhají rozvíjet komunitní život.

Například na Proseku si u nich dávají sraz přátelé, slouží při pravidelném opékání buřtů i dalších příležitostech. „Proto jsme se rozhodli nechat si židle i přes zimu, protože budeme mít adventní trhy, na které se židle i stoly hodí,“ poznamenala Anežka Limanovská z rodinného centra Knoflík. Právě to je jedním ze správců, kteří se o nábytek starají.

Tři židle v botanické zmizely za bílého dne

Každý den je jejich úkolem stoly a židle otřít a srovnat. „Jinak jsou téměř nenáročné na údržbu. Máme s nimi tak dobrou zkušenost, že je stále necháváme venku i přes noc a nebojíme se jejich zcizení,“ podotkla Limanovská. Strach nemá ani Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), který projekt organizuje. Ztráty nábytku jsou totiž nepatrné. Z 310 stolků se ztratil jeden a židlí zmizelo 21 z 1211.

„Na jednu stranu bylo fajn, že byly lehké a snadno přenosné, větší party lidí si je mohly seskupit podle potřeby, na druhou stranu tato vlastnost zapříčinila to, že nám za bílého dne zmizely tři židle,“ potvrdila Romana Štěpánková z botanické zahrady.

Lidé mohli nábytek letos najít na čtyřech desítkách míst, od jara 2018 by se tento počet měl zvýšit. Institut totiž přikoupí dalších tisíc židlí a 250 stolků. „Lokalit tak přibude kolem 30, část mobiliáře si necháme na podporu jednorázových kulturních a společenských akcí ve veřejném prostoru,“ informovala Rozálie Kašparová z IPR.

Na třetinu zájemců o židle se nedostalo

Správci se budou vybírat až na jaře. Hlásit se mohou jednotliví občané, spolky i různé instituce. „Správce má za úkol obecný dohled nad mobiliářem, jeho evidenci, udržovat kolem mobiliáře pořádek,“ popsala Kašparová. Nouzi o správce institut nemá, zhruba třetině z nich letos nemohl vyhovět, protože neměl dost nábytku. Spíš má problém s tím, že z určitých lokalit se nikdo nehlásí.