„Jejich dětem to bylo jedno. Jako bych v domácnosti ani nebyla. Byla jsem stejně zavřená celou dobu v pokoji. Dali mi tam dva nočníky, toaletní papír a ručník. Když jsem něco ušpinila, nebo jsem spotřebovala celou roli papíru, vnuk mi za trest zhasínal světlo," popisuje nelidské prostředí žena, která je nyní už několik let v péči personálu domova pro seniory.

Čtěte také: Při zhoršeném zdravotním stavu pomůže seniorům tísňová péče

Ve vlastním bytě se stala nechtěnou přítěží. Kromě tohoto ponížení denně zažívala slovní útoky. „Někdy mi říkal, že se těší, až mně uhnijí obě ruce a bude mít klid. Trpím zánětem nervů. Nechci nahlas ani opakovat některá slova," nerada vzpomíná na krutost příbuzných. Vnuk vážně ohrožoval její zdravotní stav, především špatným a nedostatečným složením stravy a nepravidelným podáváním dlouhodobě užívaných léků. „Nesměla jsem sedět s ostatními u stolu. Vnuk mě raději zamkl. Nosil mi do pokoje jednou denně vodu v misce, suchý rohlík nebo chleba. Nemohla jsem ho pokousat, tak jsem si z něj dělala ve vodě kaši," říká.

Proti takovému zacházení se postavilo sdružení Život 90 s podzimní kampaní zaměřenou na boj proti násilí páchaném na starších lidech. „Seniorská skupina je v naší společnosti nemalá. Proto je velmi dobře, že taková kampaň vznikla," podotýká náměstek ministra práce a sociálních věcí pro sociální začleňování a rovné příležitosti Jan Dobeš.

„Senioři jsou křehčí, potřebují naši pomoc a o domácím nebo institucionálním násilí neradi mluví, protože se za svou situaci stydí a cítí ji ve svém věku jako dehonestující. Mnoho seniorů trpí ztrátou sociálních kontaktů. To je první indikátor, kde se může násilí na seniorech rodit. Tedy něco, co bychom měli změnit a co bychom měli zanést do společenské diskuse. Chápu, je to téma nepříjemné, ale i takové formy nespravedlnosti se v našem státě bohužel dějí," konstatuje.

Stop násilí na seniorech, hlásá jasně kampaň

„Že ho nevidíme, neznamená, že neexistuje." To je podtitul podzimní informační Kampaně sdružení Život 90 proti násilí na seniorech, která odstartuje 30. září. O den později potom svým širokým programem oslaví touto pozorností Mezinárodní den seniorů. Do konce října bude oslovovat veřejnost po celé České republice.

U každého druhého případu násilí na seniorech je agresorem rodina, nejčastěji děti a vnoučata. Problém často vyvolají ekonomické příčiny nebo nevyřešené křivdy. Tématu týrání a zneužívání starších lidí se v posledních dvou desetiletích také stále častěji věnuje Evropská unie. Statistikové jejích organizací uvádějí, že k fyzickému násilí jako takovému dochází v zemích Unie přibližně na deseti tisících lidech denně.

„Po každé z kampaní stoupá povědomí o našich aktivitách nejméně o třetinu. Je to znatelné ze statistik a z postřehů našich zaměstnanců. Letos se svou komplexní propagací pokusíme promluvit na sta tisíce lidí," říká ředitel sdružení Jan Lorman.

S pomocí Facebooku

Kampaň se pokouší oslovit i mladé lidi. V současnosti se počet členů protiseniorsky zaměřených skupin na sociální síti Facebook pohybuje v Česku okolo 360 000. Například skupina „Kaufland, hnízdo nebezpečných důchodců" má v současnosti 39 498 členů, skupina „Nesnášíme kecy důchodců na naši generaci" 28 304 členy. Naproti tomu skupiny „Jsem proti týrání seniorů" nebo „Klub seniorů" mají počet příznivců v řádu desítek a stovek. „To je velice dramatický údaj," říká PR manažerka Života 90 Zuzana Křivánková. „Chceme skrze nová média oslovit mladou generaci. Domníváme se, že Facebook je jednou z hlavních možných cest," doplňuje.

„Všiml jsem si, že kluci od nás ze třídy založili skupinu proti důchodcům, ale administrátor jim ji zrušil. Myslím si, že je to dobře. Já mám třeba ke svému dědovi úctu a chtěl bych se mu někdy vyrovnat v tom, co dokázal. A to, že jsou staří lidé často nevrlí, hlavně ti v MHD, to je pravda. Tím, že je někdo bude dráždit nebo urážet ale dosáhne jen na to, že budou ještě protivnější. A navíc oprávněně," říká patnáctiletý student gymnázia Petr, který má s touto formou šikany starších zkušenost.

Non stop Senior telefon

Život 90 poskytuje i telefonickou sociální službu, Senior telefon. Od roku 2003 se linka 800 157 157, která je v provozu už od počátku 90. let, změnila na bezplatnou telefonickou krizovou pomoc. Linka je v provozu po celý den a je dostupná na území celé České republiky. „Senioři mohou telefonovat kvůli pomoci nebo s tíživými tématy, které je trápí, například právě kvůli šikaně, zneužívání či násilí. Stejně tak kvůli pocitům samoty nebo tísně. Ty mohou totiž vést až k sebevražedným sklonům," říká Robert Pitrák, manažer sekce zdravotních a sociálních služeb Života 90. Potvrzuje, že za dobu svého působení zažil případy klientů, u kterých se podařilo zvrátit myšlenku klientů na sebevraždu. „Od roku 2003 se na linku dovolalo už 104 tisíc volajících. Skoro každý den přitom volá nejméně jeden senior kvůli nějaké formě násilí," uvádí Pitrák.

Benefiční Turandot ve Státní opeře

Slavnostním vrcholem letošní kampaně bude 30. října benefiční představení opery Giacoma Pucciniho Turandot ve Státní opeře.

Pod záštitou první dámy České republiky Livie Klausové dojde před zdvižením divadelní opony k vyhlášení Ceny Makropulos, mimořádnému projektu na podporu seniorů. Z rukou ministra zdravotnictví Leoše Hegera převezme ocenění tentokrát Hospicové hnutí Vysočina.

Občanské sdružení Život 90 působí v Česku už 22 let. Kromě linky Senior telefon provozuje největší komunitní centrum pro seniory v zemi.