Tři a půl milionu. Přibližně tolik turistů projde ročně ulicemi Prahy 1. Ve chvíli, kdy se kterýkoliv z nich začne shánět po veřejných toaletách, ocitá se v prekérní situaci.
„Potřebu chodí valem vykonávat do nejbližších restaurací. V létě se nezřídka stává, že kvůli turistům zvenku se na WC nedostanou naši hosté. Vykázat je sice můžeme, ale byla by to pro nás negativní vizitka,“ stěžuje si provozní vedoucí Jiří Vondrák z luxusní pivnice na Újezdě. Nejbližší veřejné toalety jsou odtud vzdálené zhruba kilometr. Na Kampě. Jsou z dálky viditelné, slovy starosty první městské části Filipa Dvořáka (ODS) dokonce luxusní.
Místní si stěžují na nepořádek
„Fungují čtyři roky a jsou jako nové. Vždy perfektně uklizené,“ konstatuje Dvořák. „Panu starostovi dávám z pravdu. Přesto denně davy návštěvníků Kampy močí do křoví. A v noci i na omítky našeho domu, přidává stížnost obyvatelka Říční ulice na Čertovce Alice Blažková.
Ona i další Deníkem oslovení obyvatelé historického centra se shodují v jednom. Veřejných toalet je tu žalostně málo.„V tomto ohledu Praha skutečně nesnese srovnání s moderními evropskými metropolemi. Je to sice nejkrásnější město, které jsem viděl, ale toto je opravdový nedostatek,“ svěřil se ve čtvrtek Deníku holandský turista Jaap van Doorn.
Sám se přiznává, že pokud pocítí potřebu, raději zajde do restaurace a zaplatí si pití, jenom aby mohl navštívit onu místnost.
Radnice slibuje bezbariérovost
Novoměstská radnice si problém uvědomuje a slibuje nápravu. Po vzoru podzemních toalet na Uhelném trhu hodlá postavit další. „Centru by slušelo alespoň patnáct takových. Reálný počet je ale spíše mezi šesti a osmi,“ uvažuje Dvořák. Původní návrh veřejné soutěže na zhotovení podzemních toalet podle něj nabral konkrétnější obrysy a rada městské části navíc pružně reagovala na připomínky z řad žen. Ty se totiž cítily být diskriminovány. Záměr zprvu počítal pouze s pánskými záchodky. Nová studie už podle Dvořáka ženy nediskriminuje. Totéž platí i pro tělesně handicapované.
„Bezbariérovost toalet zajistí pístový výtah,“ slibuje Dvořák. Mluvčí Prahy 1 Alexandr Koráb přiznává, že největší problém bude s hledáním vhodných míst. „Přesto jsme přesvědčeni, že čtyřmetrové zahloubení bude znamenat minimální zásah do interiéru pražské památkové rezervace,“ dodává. „V šířce dvanácti metrů by dámská část měla nabídnout tři toalety, pánská dva pisoáry a jednu toaletu. Nejdražší na celém projektu bude vyhledat správnou síť a připojit se k ní. Náklady na zhotovení jednoho komplexu toalet odhadujeme zhruba na šest milionů korun. Cena ověřovací studie pak nepřesáhne částku jeden milion korun. Ověří možnosti vybudování toalet a pomůže vytipovat vhodná místa, “ prozradil Dvořák.
Deset korun za použití
Na dotaz, zda se náročné provedení neodrazí negativně na ceně za použití toalety, odpovídá jednoznačně. „Je to služba. Počítáme s tím, že na ni budeme doplácet. Doufáme, že cena bude jako na Kampě, tedy deset korun.“