K šokujícímu útoku došlo 31. března po čtvrt na osm večer ve vlaku jedoucím z Kolína do Ústí nad Labem. Před zastávkou ve Velkém Oseku se Šmucler vrhl na ženu s takovou intenzitou, že – jak sám přiznává – okolí muselo mít pocit, že ji míní zamordovat. To on ale odmítá. „Chtěl jsem ji jen postrašit," vysvětloval své pohnutky. A „strašil" vskutku důkladně. Tak, že tekla krev.

Napadení ve vagonu

„Po vzájemné rozepři obžalovaný napadl poškozenou u dveří vagonu," konstatovala státní zástupkyně Danuše Krejčová. „Přiložil jí na krk nůž, kterým jí způsobil povrchová zranění, a otevřel dveře, z nichž poškozenou vytlačoval za jízdy v plné rychlosti," přiblížila žalobkyně okolnosti útoku, v jehož dokonání prý pachateli zabránila ženina aktivní obrana a také včasný zásah jednoho z cestujících, který reagoval na volání o pomoc. To však ještě nebyl konec! Když vlak z původní 90kilometrové rychlosti přibrzdil před vjezdem do stanice, Šmucler vyskočil a vydal se na nedalekou čerpací stanici. Předtím ale ještě stačil bodnout ženu do břicha a rovněž ji kudlou poranil na zádech; vážnějšímu zranění zabránil fakt, že měla na sobě čtyři vrstvy oblečení. A také nožem máchal proti hlavě zachránce, jemuž se naštěstí podařilo uskočit.

Čtěte také: Za bití kladivem do hlavy soud vyměřil sedm let vězení

„Napsaný je to pěkně, gramaticky správně – ale všeho moc škodí," zhodnotil obžalobu Šmucler, který úmysl vraždit popírá a výčitkami či pocitem viny se zjevně netrápí. Na obžalobě podle vlastních slov nalezl jediný klad: že v ní nejsou pravopisné chyby. Obsah se mu ale nezemlouvá – byť nemohl popřít, že všeho, co je v obžalobě popisováno, se skutečně dopustil. Včetně pobodání. „Já o tom nevím, ale nikdo jinej tam nebyl; muselo se to stát, když jsem ji od sebe odstrčil na toho fešáka, co se tam objevil a začal do nás zasahovat," řekl obžalovaný. „Uznávám, to je jasný, on si musel myslet, že ji chci z toho vlaku vyhodit – ale tím tu situace vyhrotil." Sám sebe Šmucler označil jako „lidového vypravěče" a svůj projev v jednací síni prokládal sprostými slovy i typickými výrazy vězeňské mluvy. Kdyby byl hercem, kritici by ho nešetřili. Dozajista by mu vytkli, že se vžil do role natolik, že „přehrává".

Jenom postrašit

Obžalovaný opakovaně odmítl, že kdyby měl v úmyslu komukoli ublížit. „To Jana, teda slečna-paní vyšetřovatelka, se mi snažila podsunout, že to byla msta," zmínil velmi netradičně kriminalistku, která měla jeho kauzu na starosti. „Já ji chtěl jenom postrašit těma otevřenýma dveřma," trval na svém robustní muž, jenž zdůraznil, že kdyby ženu chtěl skutečně vystrčit z jedoucího vlaku, nikdo by mu v tom nezabránil. „Čapnu ji za flígr a vyhodím ji – a ten efendi, co tam přišel, ten by šel za ní," řekl obžalovaný soudkyni Evě Miláčkové. Ve skutečnosti mu prý nešlo o nic jiného, než aby si z ženina domku (v němž si již odhlásil trvalé bydliště a z něhož ho nakonec vykázali policisté přivolaní jejím synem) mohl odnést své věci, především kytaru po tátovi.

Idyla skončila

Oba bývalí partneři, jejichž vztah se zpočátku jevil jako idylická pohoda, se shodnou, že se rozešli kvůli penězům. Na vině byly jednak exekuce, jimž z minulosti silně zadlužený muž čelil, jednak krádeže a prodávání věcí do zastavárny, kterých se již dříve trestaný muž začal v domácnosti dopouštět. On sám to ale vidí z opačné strany – vliv prý mělo to, že žena změnila zaměstnání. „Už nebylo o čem; paní už neměla takové příjmy; přestaly z ní kapat peníze," vysvětloval soudu. S bývalou partnerkou se ostatně neshodl ani na pohnutkách, které ho vedly k tomu, že ze z některých místností snažil pár dní před útokem udělat kůlničku na dříví. Nejspíš mu šlo o to, aby si žena po něm nemohla nastěhovat domů nového partnera. Do jisté míry takový motiv nepopřel ani obžalovaný. „Chtěl jsem to tam rozsekat na hadry, aby byl barák neobyvatelný a holka zůstala u tety. Zrovna jsem si dal lajničku (míněno šňupání pervitinu) a trošku jsem poničil obejvák, ale k tomu podstatnýmu jsem se nedostal; vyrušil mě soused, který si přišel půjčit nějakou škváru," vysvětloval.

Po tomhle skutku odjel s maketou pistole do Německa, kde si prý chtěl obstarat peníze. A asi sotva počítal s tím, že si tam bude hledat zaměstnání. Hned se ale zase vrátil, pomohl trochu poklidit paseku, kterou natropil, a ještě naposledy v domku přespal. Domluveno měl ještě několik nocí, než si najde ubytování, ale ráno už ho přišli vzbudit policisté, které o asistenci při vykázání požádal ženin syn. „Bál jsem se zůstat tam s ním sám," vysvětlil soudu. Šmucler pak vymetal hospody na různých místech Kolínska, čekal, až se bývalá družka bude vracet vlakem z práce, a do jejího zaměstnání také poslal hanlivou SMS zprávu. „Netušil jsem, že ty benga (policisty) zavolal mladej a ne ona," prohlásil. Protože dobře věděl, kterým vlakem žena pojede, přistoupil – a v jedoucím vagonu pak došlo k napadení popsanému v obžalobě.

Šokující změna

Tak, jak se projevil v úloze násilníka, ho prý žena dříve neznala. U soudu oběť vypověděla, že i když partner nechodil do práce a jen příležitostně si našel nějaký melouch, byl pozorný, staral se o dům, vařil, dokonce se učil s nejmladší dcerou. Hlavně němčinu, kterou si osvojil, když v cizině seděl v kriminále. Dokonce prý i hovořil zcela jinak, než jak se projevil nakonec. Slova jako „vyvápnit díru" prý dříve z úst nevypustil. „To aby hrob nesmrděl – ale to byla nadsázka," upřesnil obžalovaný na dotaz soudkyně Miláčkové.

Všechny přítomné v jednací síni Šmucler překvapil po výslechu napadené ženy. Nepouštěl se do polemiky s její výpovědí (což se všeobecně předpokládalo, jestliže její předchozí výslech označil výrazem „pamflet"), ale položil jedinou otázku. „Chtěl jsem se jen zeptat, jestli se vrátil kocourek," dotazoval se na domácího mazlíčka, který byl v době jeho dramatického odchodu z ženina domku ztracený.

Posmutněl obžalovaný doopravdy, jak to vypadalo, když se dověděl, že kocour se již neukázal – anebo to pouze hrál?

Obžalovaný: Z kriminálu chci do ústavu

Verdikt by soudkyně Eva Miláčková mohla vynést již ve čtvrtek. „Nechci se vás dotknout, ale ono vlastně není co soudit," obrátil se k ní obžalovaný. Jedním dechem ale prohlásil, že ví, že dostane tak 16 nebo 17 let – a po jejich odsezení by si prý ještě přál poslat do detenčního ústavu. Jde prý totiž o to, co bude poté, až si trest v kriminále odpyká. „Já si to odsedím, potom vylezu, dám si čtyři kusy (míněna zřejmě piva), potom někde potkám toho kluka (patrně jde o dospělého syna expartnerky, který ho z domku nechal vyvést policií) – a sejdeme se tady znovu," řekl Martin Šmucller předsedkyni senátu.

To, že chránit před ním společnost a poslat ho – jak on říká – vegetit do ústavu, by bylo na místě, naznačil i svými dalšími slovy. A nejen tehdy, když vyprávěl, jak se vydal do Německa se svým „batohem poslední záchrany" obsahujícím maketu pistole, štípačky a svazek klíčů. Sám nepopřel, že to měla být loupežná výprava. „Něco by tam padlo za vlast," konstatoval. A vypadlo z něj, že si pro budoucnost pořizoval i kopie klíčů domů, ve kterých se příležitostně nechával najmout na nějakou práci…