Kupříkladu Andrea Kulová z Jihomoravského kraje má příběh, který zaujal mnoho lidí. Založila neziskovou organizaci Pro Matěje, v rámci níž pomáhá chlapci, který je už pět let v kómatu. Do něj upadl ve třech letech, když prodělal běžnou operaci krčních mandlí. Při ní nastaly komplikace a nyní chlapec vyžaduje neustálou péči, a každý měsíc musí jeho rodič doplácet padesát tisíc korun, aby přežil.
Andrea Kulová, která shání pro malého Matěje pravidelné i jednorázové dárce, zaujala lidi se svým příběhem nejvíce. V hlasování, do kterého se mohl každý zapojit, získala nejvíc hlasů, a stala se tak letošní Ženou regionu.
„Ocenění v soutěži Žena regionu si velmi vážím. Vnímám jej jako impuls k další práci a motivaci. Věřím, že nám pomůže sehnat také další prostředky na pomoc malému Matějovi," řekla vítězka šestého ročníku této soutěže.
Češka, Moravanka, Slezanka
Nebyla však jedinou ženou, která ten večer získala ocenění. Během večera byla vyhlášena kromě absolutní vítězky také Cena odborné poroty a Cena Senátu Parlamentu České republiky. První titul si odnesla Hana Potměšilová ze Středočeského kraje. Patnáct let se věnuje tomu, aby se zlepšila kvalita péče ve zdravotnictví. Funguje zároveň jako dobrovolník v různých neziskových organizacích a vede Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob s handicapem.
Cenu Senátu, jenž už druhým rokem soutěž podporuje, obdržela Małgorzata Rakowska z Moravskoslezského kraje, která je velkou iniciátorkou česko-polské spolupráce a kupříkladu vedla Společnost polských učitelů v České republice.
Ačkoli nezískala cenu, může o úspěchu mluvit i Žena regionu pro Hlavní město Praha Jitka Košínová. Ta pomáhá s šířením povědomí o dárcovství kostní dřeně a chystá přednášky pro studenty.
Cena však není jediné, co by měla soutěž všem zúčastněným ženám dát. Ty totiž nejsou příliš známé, a tak se o jejich bohulibém počínání nemusí dozvědět tolik lidí, kolik by si třeba jejich aktivity zasloužily.
Ženy mají o soutěž zájem
„Právě pro tyto obyčejné ženy vyhlašujeme od roku 2009 celonárodní soutěž, jejímž cílem je ocenit úsilí těchto mimořádných žen a zviditelnit jejich práci a výsledky," uvedla zakladatelka projektu Denisa Kalivodová.
Do soutěže, která probíhá od roku 2009, se letos nominovalo zatím nejvíce žen v historii akce. Každým rokem se navyšuje počet nominací i hlasů. Vždycky to však bylo okolo tří set nominací, letos to bylo nejvíce tři sta šedesát," prozradila Martina Voráčková z pořádající agentury Prime Communications.
Z tohoto počtu pak splňovalo kritéria soutěže 120 žen. Většinou šlo o dámy, které nominovala jejich rodina či přátelé. Například proto, že je ta osoba hodná a pracuje v mateřské škole. Proti tomu pořadatelé nic nemají. „Hledáme ale ženy, které dělají něco nadstandardně," vysvětlila Voráčková.