Lobbista Miroslav Šlouf, kterého překvapivě zvolila svým lídrem SPOZ v Praze, řekl, že prý nebyl schválen. Právě jeho kandidatura z prvního místa se nelíbila některým čelním představitelům strany.

Při odchodu z večerního jednání někteří členové vedení SPOZ naznačili, že Šlouf jako lídr „neprošel". „Také jsem to slyšel," řekl Šlouf. Dodal ale, že na jednání nebyl pozván a informace z předsednictva má pouze zprostředkované a nepotvrzené. Nyní se chce s kolegy, kteří ho zvolili, poradit o dalším postupu. „Nejsme ovce, které se nechají ovládat někým, koho ani neznáme," poznamenal Šlouf.

„Předsednictvo na svém dnešním zasedání schválilo finální podobu všech kandidátek. Všechny podrobnosti zítra (v pátek) na tiskové konferenci," řekl místopředseda strany Vladimír Kruliš. Ve stejném duchu se při odchodu ze sídla strany v Loretánské ulici vyjádřil i předseda SPOZ Zdeněk Štengl.

Šlouf byl během působení prezidenta Miloše Zemana v čele vlády šéfem jeho poradců. Na začátku letošního roku se po zvolení Zemana prezidentem stáhl do ústraní, je přitom považován za jednoho z hlavních strůjců Zemanova volebního úspěchu. Prezident nedávno uvedl, že Šlouf v jeho volebním týmu skončil, protože si vymýšlel.

Kontroverzní lobbista je jedním ze strůjců návratu Zemana do vrcholné politiky. Před lety stál u zrodu sdružení Přátelé Miloše Zemana, z něhož pozdějí vznikla Strana práv občanů, jejímž byl Zeman nejprve předsedou a nyní je čestným šéfem. Na Šloufovo jméno jsou také doposud registrovány internetové stránky SPOZ.

Předsednictvo zemanovců na dnešním zasedání jednalo o podobách kandidátních listin, které vzešly z krajských konferencí strany. Mezi nejznámější kandidáty na listinách patří ministři současné úřednické vlády v demisi. V Jihomoravském kraji se měl vůdcem kandidátky stát ministr pro místní rozvoj František Lukl.

Z úřednické vlády Jiřího Rusnoka, kterou jmenoval prezident Zeman bez souhlasu parlamentních stran, souhlasili s kandidaturou za zemanovce také ministr práce František Koníček a ministr vnitra Martin Pecina. Koníček chce usilovat o zvolení ve Středočeském kraji, Pecina v Moravskoslez­ském kraji.