Hradní kancléř a jednička SPOZ ve Zlínském kraji Vratislav Mynář ale médiím řekl, že kandidátky byly podány tak, jak je schválilo předsednictvo strany, s výjimkou Plzeňské kraje, odkud dosavadní lídr odstoupil. Jedničkou SPOZ v hlavním městě by tak měl být ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák.

Podle internetových stránek pražského magistrátu zemanovci v Praze odevzdali kandidátku již v pondělí. Zástupci pražské SPOZ se ale na poslední chvíli pokusili rozhodnutí vedení strany zvrátit.

„Pokud nám bude kandidátka v pozitivním smyslu vrácena, to znamená budou věci vráceny do původního stavu podle usnesení pražské konference, já se v ten okamžik vzdávám místa na kandidátce, odcházím z kandidátky, abych uvolnil další jednání. Abych nevadil panu prezidentovi, třeba," řekl dnes Šlouf médiím.

Pražští zemanovci proto dnes vedení strany poslalo listinu v původní podobě, reakce se ale do odpoledních hodin nedočkali. „Nemáme žádnou zpětnou vazbu," řekl médiím po 16:00 místopředseda pražské organizace a dvojka původní kandidátky Vladimír Hönig.

Vnitřní věci se přes média neřeší

„Vnitrostranické věci nebudeme řešit přes média, řídíme se platným usnesením předsednictva SPOZ," sdělil již předtím médiím místopředseda strany Vladimír Kruliš.

Na výzvě předsednictvu strany se podle Šloufa shodla na pondělním neformálním setkání většina kandidátů zvolených minulý týden na krajské konferenci. Pražská organizace SPOZ ve středu překvapivěschválila do pozice lídra v Praze Šloufa, který je kontroverzní postavoučeské politiky. Proti se ale následně postavilo vedení strany.

Podle Šloufa tak byly porušeny tři body stanov. Předsednictvo podle něj musí kandidátky buď schválit, nebo odmítnout, ale nemůže měnit pořadí kandidátů. Všechny personální volby prý musí být tajné, což se údajně nestalo. Na jednání předsednictva k personálním otázkám také prý musí být členové strany, kterých se hlasování osobnědotýká, dodal.

Šlouf ČTK řekl, že ho nikdo oficiálně neinformoval, že byl na kandidátce nahrazen. Z médií se prý dozvěděl, že z ní byl vyškrtnut z druhé pozice také Hönig.

Jaké konkrétní kroky pražští zemanovci zvolí, když nebude jejich požadavku vyhověno, nechtěl Šlouf říct. Uvedl, že se bavili i o možnosti soudní obrany, ale tuto variantu odmítli. Podle Höniga se situací bude zabývat na počátku příštího týdne mimořádný krajský výbor.