Prvního Dne boje za svobodu a demokracii ve funkci prezidenta se Miloš Zeman neúčastnil kvůli zranění kolene. Od té doby se hlava státu vždy ukázala na veřejnosti a 17. listopad se pokaždé zapsal do podvědomí Pražanů.

Před dvěma lety vystavily tisíce lidí prezidentovi červenou kartu a na Albertově na něj letělo několik vajíček. Na tom samém místě rok poté stál na podiu se známým protiislámským aktivistou Martinem Konvičkou, zatímco studentům nebylo možné místo navštívit. A jak se zdá, letos při oslavách státního svátku na sebe upozorní vojáci v záloze. Ti chtějí zabránit údajnému puči na Zemana.

Řídí to ze zahraničí 

„Čekáme převrat řízený ze zahraničí. Jsem schopen to doložit," prohlásil před dvěma dny na Svobodném rádiu stávající velitel uskupení Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované vedením NATO a podplukovník ve výslužbě Ivan Kratochvíl. Zároveň ohlásil odhodlání chránit hlavu státu před ozbrojenými pučisty.

Podobně se vyjádřil senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) a jeden ze šéfů Národní domobrany František Krejča. „Kolaboranti se pokoušejí destabilizovat republiku," uvedl.

Záložáci vycházejí z prokremelských serverů 

O rozvratu země v souvislosti s demonstrací na Staroměstském náměstí mluvil také bývalý český prezident Václav Klaus.

„Záložáci" a domobranci vycházejí z informací, které se stále více objevují na takzvaných prokremelských serverech. Mezi ně kupříkladu patří už zmíněné Svobodné rádio, Svobodný vysílač nebo Česká nezávislá televize.

Je to poplašná zpráva? 

Problémem však je, že zvěsti by mohly vyvolat v lidech nebezpečnou paniku. „Za určitých konkrétních okolností by v takovém jednání šlo spatřovat skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy," říká advokátka Anna Mašková. Za tento trestný čin hrozí i několik let vězení.

Že se někteří lidé bojí o budoucnost prezidenta Zemana a chtějí houfně přijet do Prahy, si i všimla prezidentská kancelář. Nepřisuzuje tomu podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka velkou pozornost, protože jde jen o konspirační teorie.

Policie zatím nemá o akci informace

Velkou pozornost vojákům bránícím prezidenta nepřisuzuje ani policie a magistrát hlavního města. „Pražská policie v tuto chvíli podobnou informací nedisponuje," sdělila policejní mluvčí Andrea Zoulová s tím, že policisté zatím shromažďují a vyhodnocují veškeré informace o chystaných akcích. Konkrétní podobu a rozsah bezpečnostního opatřen proto zatím nechce prozradit.

Celkem je zatím na 17. listopadu v Praze oznámených 25 akcí. „V rámci 17. listopadu budou samozřejmě posíleny bezpečnostní složky tak, jak tomu ostatně bývá při takto podobných významných dnech spojených s řadou shromáždění," uzavřel mluvčí magistrátu Vít Hofman.

close Akce 17. listopadu. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

Čtěte také: Pražský hrad zvažuje, že bezpečnostní rámy do sv. Víta nezavede