"Jenom moje osobní přání je, protože odvedl mnoho užitečné práce, aby se stal velvyslancem ve Vatikánu, kam ho schválila už předminulá vláda," uvedl Zeman. Na dotaz, zda je to v současné situaci ještě možné, řekl: "To opravdu záleží na zamini, záleží na agrément, ale já tuto možnost stále vidím."

Forejt se funkce vzdal v úterý z osobních a zdravotních důvodů. Prezident to odmítl blíže komentovat. "Pan Forejt je nemocný, proto jsem s ním nehovořil. To, že dobrovolně podal rezignaci, jistě víte, vydali jsme to v tiskové zprávě," uvedl. Devětatřicetiletý šéf protokolu patří k blízkým Zemanovým spolupracovníkům. V poslední době čelil kritice kvůli několika chybám. Například kvůli pozdnímu příjezdu na státní pohřeb na Slovensku či vyvěšení vlajky OSN místo Severoatlantické aliance. Média tento týden upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit.

Forejt je stále zaměstnancem ministerstva zahraničí. Na Hradě působil od roku 2002. O dva roky později se stal šéfem protokolu. Stejně jako Zeman si jeho služeb cenil i bývalý prezident Václav Klaus. Podle dostupných informací Forejt nedokončil vysokou školu, když o tom začala média spekulovat, podal rezignaci, Zeman ji ale odmítl přijmout. Forejt ovládá němčinu, angličtinu, francouzštinu, ruštinu a učí se italštinu.

Loni v dubnu při audienci u papeže Františka ve Vatikánu Zeman Forejta představil jako budoucího velvyslance. Řada diplomatů včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Zemana za toto vyjádření kritizovala, bývalý velvyslanec ve Vatikánu Pavel Jajtner je označil za nátlak na Svatý stolec. Je totiž nepsaným pravidlem, že jména velvyslanců se veřejně oznamují či komentují až ve chvíli, kdy je schválí druhá strana.

Ačkoliv prezident Zeman vyjádřil přání, aby Forejt stal velvyslancem ve Vatikánu, bookmakeři Fortuny tomu příliš nevěří. Na to, že v této funkci nahradí Pavla Vošalíka je kurs 3,6:1, varianta, že nikoliv je pak vyjádřena kursem 1,2:1, který odpovídá výrazně větší pravděpodobnosti.

„Pochopit co a proč se aktuálně děje kolem Jindřicha Forejta není lehké. Po sérii nepříjemných přešlapů už asi bylo potřeba někoho obětovat. Zároveň se ukazuje, že soudržnost hradních pánů by nemusela být úplně stoprocentní. Pikantní video, jehož střípky postupně začínají prosakovat, asi bylo jen poslední kapkou. Zda dojde k jeho plnému zveřejnění, to je jenom otázkou času. Jsem vážně zvědavý, kolik lidí si na něj vsadí," říká Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.

Ve věci příštího velvyslance ve Vatikánu by podle bookmakerů asi šlo pominout některé „nedorazy" kolem svátku 28. října. Existence materiálu s potenciálem k vydírání či úplné diskreditace osoby v tak vysoké funkci ale bude pro všechny zúčastněné příliš velkým rizikem.