Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt řekl, že se víc než tříhodinové setkání neslo v přátelském duchu. Po obědě podle něj následovalo jednání představitelů státu a katolické církve v širším kruhu.
Podobné vyjádření poskytl i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Po obědě následovala přátelská debata," sdělil.
Podle mluvčího Pražského arcibiskupství Aleše Pištory šlo o tradiční sousedské setkávání v souvislosti se začátkem nového roku. „Setkávání s prezidenty patří k úkolům pražských arcibiskupů," poznamenal.
Na oběd do Arcibiskupského paláce v sousedství Pražského hradu byl prezident pozván na 13. hodinu, setkání pak skončilo krátce po 16. hodině.
Podpis do konce ledna
Původně bylo v plánu podle Zemana během setkání podepsat dohodu o vydání několika budov v areálu Pražského hradu. Předpokládá to memorandum uzavřené mezi oběma stranami loni v létě. Podle informací blízkých jednání by měla být dohoda podepsána „brzy", tedy zřejmě do konce ledna.
Metropolitní kapitule bude vydán soubor novogotických Mockerových domů, známých také jako Nové proboštství, a Náboženské matici klášter svatého Jiří, jedna z nejvýznamnějších románských památek v ČR. Svatojiřská bazilika ale zůstane v majetku státu.
Kapitula i matice se zavázaly, že do pěti let od nabytí vlastnického práva získané objekty na vlastní náklady zrekonstruují. Slíbily to nad rámec zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, ten žádnou takovou podmínku nestanovuje.
Některé Dukovy kroky související se Zemanem v nedávné době vyvolaly kontroverze. Patřila k nim třeba mše za představitele státu, kterou Duka sloužil v listopadu v Lánech. Několik desítek lidí poté v otevřeném dopise kritizovalo údajné symbolické spojování katolické církve s prezidentským úřadem.
Čtěte také: Církve se soudí o majetek, žalob v Praze zřejmě přibude