„Na všech jednáních s českými nejvyššími představiteli jsme konstatovali, že vztahy s Českou republikou jsou dlouhodobě přátelské," uvedla na tiskové konferenci po jednání se svým protějškem Milanem Štěchem (ČSSD). Štěch dodal, že Vietnam je pro Česko jedním z nejbližších partnerů v oblasti jihovýchodní Asie. „Obě dvě země jsme poměrně hospodářsky úspěšné a máme si co nabídnout," doplnil.

Předsedkyně se setkala s předsedou Sněmovny

Nguyen Thi Kim Ngan přijela do Česka na třídenní návštěvu na pozvání Štěcha. Jako první ji uvítal prezident Zeman, který se na začátku května chystá na návštěvu Vietnamu. Následně se setkala s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a premiérem. Sobotka po schůzce v tiskové zprávě oznámil, že s vietnamskou političku hovořil o možnostech zapojení českých firem do modernizace Vietnamu a do budování tamější infrastruktury.

Vietnamským prezidentem byl loni zvolen Tran Dai Quang

Česká republika a Vietnam si před dvěma lety připomněly 65. výročí navázání vzájemných vztahů. Do Česka tehdy dorazil vietnamský prezident Truong Tan Sang. S českou hlavou státu se zúčastnil podnikatelského fóra, na němž slíbil odstranění administrativních potíží, které brání českým firmám při obchodování ve Vietnamu. Loni na začátku roku byl novým vietnamským prezidentem zvolen Tran Dai Quang.

Předsedkyně jednala s předsedou Česko-vietnamské společnosti

Výrazným tématem česko-vietnamských vztahů je migrace Vietnamců do České republiky a jejich integrace v zemi. V roce 2013 se Vietnamci stali oficiálně národnostní menšinou. Po Ukrajincích a Slovácích jsou třetí nejpočetnější skupinou cizinců. Podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2015 žije na území ČR přibližně 60 tisíc Vietnamců. Oni sami však své počty odhadují na 100 tisíc lidí.

Dopoledne předsedkyně jednala s předsedou Česko-vietnamské společnosti Marcelem Winterem. Podle Česko-vietnamské společnosti se české firmy dlouhodobě potýkají s obtížemi při vyřizování pracovních povolení pro zaměstnance z Vietnamu.