„Pan prezident poděkoval Janu Mládkovi za velkou práci, kterou vykonal v podpoře českého průmyslu a ekonomické diplomacie," uvedl Ovčáček k setkání prezidenta s exministrem. Mládek řekl, že byl rád za prezidentovo poděkování. Bavili se i o okolnostech jeho odvolání z funkce ministra.

„Snažil jsem se mu vysvětlit, že mobilní data, kvůli kterým jsem byl odvolán, opravdu nebyly v mé kompetenci," poznamenal. Dodal, že se Zemanem probrali i další témata, okrajově se bavili i o Mládkově budoucnosti. Ke svým plánům se bývalý ministr blíže nechtěl vyjadřovat.

Čtěte také: Zeman odvolal z funkce ministra Mládka, úřad bude řídit premiér

Mládek ve funkci skončil na konci února

Řekl, že spolustraníci z okresu Tábor ho nominovali na první místo volební kandidátky. „Bude záležet, na jakém místě budu na krajské kandidátce, to bude předmětem dalšího jednání," dodal ke své politické budoucnosti.

Mládek ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Za hlavní důvod personální změny předseda vlády označil postup Mládka v otázce cen mobilních dat. Mládek byl kritizován mimo jiné kvůli tomu, že jeho úřad do návrhu telekomunikačního zákona doplnil zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů.

Kdo Mládka nahradí 

Kdo Mládka ve funkci nahradí, není zatím známo. Řízením ministerstva se dočasně nechal pověřit Sobotka. Nového ministra chce Zemanovi navrhnout po sjezdu ČSSD, který se bude konat v pátek a v sobotu.

Jako o nástupcích Mládka se spekulovalo o někdejším sociálnědemokratickém ministru průmyslu Milanu Urbanovi nebo náměstkovi ministra průmyslu Jiřím Havlíčkovi. Za jednoho z hlavních kandidátů byl označován i státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD), který ale minulý týden oznámil, že odchází do soukromého sektoru.