Obsáhlá kniha obrazově představuje podle Slavíka Pražský hrad nikoli jako turistickou památku, ale jako sídlo prezidenta a jako symbol české státnosti. „Soustředil jsem se na místa, kde se odehrávají významné státní akty, jako je třeba jmenování vlády, státní recepce, oslavy státních svátků, přísahy vojáků na nádvoří, a samozřejmě jsem se snažil dostat i do míst, které užívá prezident republiky ke své běžné pracovní agendě," řekl Slavík.

Poznamenal, že podle některých lidí jsou jeho fotografie melancholické, protože se je snaží zachytit bez lidí. „Snažím se zachytit atmosféru, určitého genia loci těch prostor, jak na mě působí. Proto jsem knihu doprovodil živými archivními fotografiemi," do­dal.

Genius loci

Podle Zemana kniha ukáže návštěvníkům Hradu i ta místa, do kterých se obvykle nedostanou. Ve svém proslovu před křtem knihy prezident připomněl historii, ve které Pražský hrad soupeřil s Vyšehradem o to, kde bude sídlit český král, i rozlehlost hradního komplexu, který je největší na světě.

„Je to komplex, který má ono pověstné genius loci, ducha místa, kde se cítíte navázaní na předchozí tisíciletou historii a kde si uvědomujete, že v této historii pokorně pokračujete a snažíte se, aby Pražský hrad bylo důstojné, rozvíjející se sídlo, které překoná dalších tisíc let," řekl Zeman.

Oproti očekávání novinářů, kterých na křest knihy přišlo značné množství, se nijak nevyjádřil k víkendové akci performerské skupiny Ztohoven. Její členové převlečeni za kominíky stáhli prezidentskou standartu a vyvěsili místo ní nad Hradem velké červené trenýrky.

Čtěte také: Falešní kominíci se zaměřili na prezidentskou standartu

Ovčáček akci odsoudil jako zneuctění státních symbolů. Poznamenal, že se pražská kavárna fašizuje. Zároveň řekl, že akce bude mít pravděpodobně personální důsledky u lidí, kteří jsou zodpovědní za bezpečnost Hradu. V pondělí se k tomu nechtěl blíže vyjadřovat, záležitost prý Pražský hrad posuzuje.

Zástupci Hradu museli nedávno řešit i další nedopatření týkající se symbolů. Při návštěvě generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga byla na Hradě při setkání s prezidentem umístěna vlajka OSN místo Severoatlantické aliance.

Ovčáček tehdy řekl, že věc se nepřejde bez důsledků. V pondělí naznačil, že záležitost byla vyřešena s odpovědným pracovníkem domluvou. Podrobnosti komentovat nechtěl. „Nechci nikoho vystavovat mediálnímu lynči," řekl.

Čtěte také: Na lešení Hradu opakovaně zasahovala ochranná služba