Hlavu státu seznámil s navrženými ministry, ale novinářům jejich jména neprozradil.

JMÉNA NEPROZRADIL

„Pan prezident mě požádal, abych je nezveřejňoval, neboť s těmi novými kandidáty se chce nejdříve sejít,“ vysvětlil svůj postup Babiš. Dodal přitom, že Zeman k ministerským adeptům neměl výhrady. Podle budoucího předsedy vlády jde o lidi, kteří daným oborům rozumějí a nebudou se muset s problematikou resortů dlouho seznamovat.

V kabinetu by měly zasednout čtyři ženy. „Původně to vypadalo nadějně na šest, ale nakonec se to zúžilo,“ řekl Babiš. Kromě Karly Šlechtové (obrana) a Aleny Schillerové (finance) by do Strakovy akademie mohly přijít Jaroslava Němcová (práce a sociální věci) či Klára Dostálová (místní rozvoj). Ministrem zdravotnictví se stane Adam Vojtěch, šéfem diplomacie Martin Stropnický. Předseda hnutí ANO přiznal, že zhruba deset lidí jeho nabídku na účast ve vládě odmítlo. Doposud je totiž velmi nejisté, jak dlouho právě tato první sestava ve Strakově akademii vydrží.

PODPORU ZATÍM NEMÁ

Andrej Babiš, který bude jmenovaný premiérem příští středu, chce všem parlamentním stranám představit programové prohlášení a pokusit se vyjednat podporu vládě nebo aspoň její toleranci. Tu zatím nevyloučili jen komunisté.

O důvěře by se mohlo hlasovat ještě letos, ale Babiš se nechtěl ke konkrétnímu termínu vyjádřit. Potvrdil, že prezident Zeman po něm nebude vyžadovat 101 podpisů, které by zaručily vládě parlamentní oporu. Andrej Babiš ale odmítl spekulovat o tom, jak dlouho by kabinet bez důvěry mohl vládnout.

„Miloš Zeman se chce s kandidáty na ministry potkat a zjevně o nich spolurozhodovat. Rýsuje se tak ve skutečnosti vláda Miloše Zemana a Andreje Babiše. V našem dosavadním ústavním pořádku je to věc zatím nevídaná,“ komentoval hradní schůzku místopředseda ODS Martin Kupka.