Nejdůležitější dopravní přemostění pod Vyšehradem je totiž v dezolátním stavu. Bourat se ale nakonec nebude. Správa železnic v březnu vypíše architektonickou soutěž na jeho rekonstrukci.

Přibude také zastávka

Oprava se má týkat i předpolí mostu, na výtoňské straně je v plánu nová zastávka. Most bude nově tříkolejný. „Předpokládáme, že soutěž bude vyhlášena v březnu letošního roku. Detaily zveřejníme společně s vyhlášením,“ uvedla mluvčí Radka Pistoriusová.

V minulosti SŽ zvažovala odstranění mostu a výstavbu nového, chtěla z toho důvodu sejmout památkovou ochranu stavby. Ministerstvo kultury však loni rozhodlo, že památkou zůstane.

Pro zachování mostu je dlouhodobě i pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Ten řekl, že památkáři již souhlasili s tím, že by se konstrukce rozšířila o třetí kolej, a to na severní straně. Odsouhlasili podle něj také plán vytvořit na Výtoni novou železniční zastávku s přestupem na MHD. 

Hrozí kolaps?

V minulosti se objevilo několik variant řešení katastrofálního stavu konstrukce. Mezi nimi byl mimo jiné návrh na zbourání. Odborník Ivan Pomykáček totiž varoval, že hrozí kolaps mostu.

Za jeho špatný stav může i výrazně větší provoz, než s jakým se roku 1900, kdy se začalo s výstavbou, počítalo. „Dopravní stavby se staví na sto let, pak jsou na hraně životnosti, což se potvrdilo i zde,“ řekl Pomykáček,

Dalšími v minulosti skloňovanými variantami byly stavba nového mostu pro vlaky i auta, vybudování repliky nebo položení nové konstrukce na současné pilíře.