Komunitní zahradničení se v metropoli stalo v minulých letech velmi oblíbené a volné záhonky jdou rychle na dračku. Například v komunitní zahradě Prales, kterou provozují Lesy hlavního města Prahy, začala sezona teprve včera a už je polovina všech záhonů pronajatých.

A to je pro letošek nachystáno více záhonů než předešlou sezonu. „Vzhledem k loňskému velkému zájmu jsme letos záhony přidali, vyměnili plastové nádoby za dřevěné a rozšířili pěstební plochy ve fóliovníku i venku,“ prozradila Michaela Kubernatová, která zahradu spravuje.

Podpora zahradničení

Popohnat obyvatele v touze zkrášlit své okolí se rozhodla čtvrtá městská část. „Zraje ve vás myšlenka něco s vaším vnitroblokem udělat? Pomůžeme Vám s rozjezdem nebo rovnou s celou proměnou,“ vyzvala své občany. Během dvou týdnů se ozvalo dvanáct zájemců, z nichž radnice vybrala osm, kterým dohromady se spolkem Bieno pomůže.

„Naše pomoc spočívá v tom, že organizujeme sousedská setkání, kam zveme všechny obyvatele. Ve společné debatě probíráme, po čem lidé touží. Spíše než o podobě mluvíme o náplni a aktivitách, například pěstování, lavičky, místo pro děti, klid, zeleň, stromy, kompostování,“ popsala Barbora Týcová, projektová manažerka Biena.

Díky podobným setkáním a anketě se zjistí, jaké jsou priority obyvatel. Výsledky potom spolek předá Praze 4. „Městská část poté pomůže se zajištěním financování. Ale jde o komunitní aktivity, takže hlavní slovo v nich mají lidé z vnitrobloku a platí, že se oni musejí domluvit mezi sebou,“ uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Zatím nebyla stanovena žádná částka, kterou úřad rozdělí, ani žádné podmínky, protože projekt je teprve na začátku. „Dnes je plno lidí upoutaných k internetu a my chceme podpořit i další alternativy zábavy či komunikace v příjemném prostředí, jako jsou vnitrobloky, komunitní zahrady, které mají lidé přímo pod okny nebo v okolí. To jim může přinést řadu výhod, například sdílení věcí, hlídaní dětí a tak dále,“ vysvětlil mluvčí záměr radních.

Sedmička rozkvetla

Bieno zatím tímto způsobem spolupracuje jen s Prahou 4, jedná však podle Týcové i s dalšími městskými částmi. Ty, které úpravy dvorků a vnitrobloků podporují, tak činí zatím obvykle formou dotací.

To je případ třeba Prahy 7. „Opakovaně jsme také pořádali soutěž ‚Rozkvetlá Sedmička‘, jejímž cílem bylo veřejnost motivovat ke kultivaci pozemků ve vnitroblocích či kolem domů a podpořit další proměny těchto míst,“ zmínil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Kromě toho se chce radnice na oživení vnitrobloků zaměřit. „Nejprve plánujeme zahájit veřejnou debatu, v rámci které budeme sbírat podněty, co by si občané ve svých vnitroblocích přáli mít. V další fázi se zaměříme na pozemky, kde má městská část podíl,“ popsal Vokuš.

Radnice už podle něho začala jednat s vlastníky pozemků o úpravě celého vnitrobloku v Kamenické ulici, kde má městská část dům s pečovatelskou službou.

Touha po obnově vnitrobloků

Dotace na úpravu dvorků nabízí i Praha 3, konkrétně z programu pro životní prostředí. „Žádostí na revitalizace vnitrobloků evidujeme podstatně více než na zakládání komunitních zahrad,“ podotkla mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková. Doplnila, že obvod chce zřídit vlastní městskou komunitní zahradu.

Občané Prahy 5 mohou podle mluvčí Markéty Drešlové proměny vnitrobloků přihlásit do participativního rozpočtu. Pokud uspějí, získají potřebné finance. Samozřejmě mají možnost žádat také o grant. V minulém roce byl udělen na vybudování komunitní zahrady na Buďánkách. Momentálně je v přípravě i komunitní zahrada v Hlubočepech.