Nemocnice Na Františku, kde je ročně hospitalizováno osm tisíc pacientů, se topí v dluzích. Z třicetimilionové ztráty každý rok ji má vyvést nový ředitel. Jenže. Praze 1 se ho již několik měsíců nedaří najít. První výběrové řízení vyhlášené v září skončilo bezúspěšně, a zda vzejde nový šéf z toho současného, je ve hvězdách.

Šéfovat chtějí čtyři odborníci

Čtyři adepti ve středu přišli představit své plány zdejšímu zdravotnickému personálu. Pokud mezi nimi zřizovatel, Praha 1, někoho vybere, mají se pracovníci nemocnice na co těšit, nezbytné totiž bude propouštění.

„Dotklo by se to především nezdravotnického personálu. Smlouvu bychom také ukončili s některými pracovníky, kteří jsou tu na dobu určitou. Těch je několik desítek. Další na řadě by pak byli lidé v důchodovém věku, jichž je v nemocnici zaměstnáno asi deset procent. Chci také šetřit na úklidu a praní prádla,“ řekl ve středu jeden ze zájemců o post na šéfa ředitele Josef Valenta.

„Propouštění je potřeba, podle čísel, co jsem viděl, je produktivita pracovníků o patnáct procent nižší, než v jiné srovnatelně velké nemocnici, pracuje tu také velký počet farmaceutů s největším průměrným platem 49 tisíc korun,“ řekl další z adeptů na ředitele Petr Meyer. Meyer je známý především tím, že rezignoval na post ředitele třebíčské nemocnice poté, co se přišlo na záměnu dvou novorozených dětí.

Nemocnici měl zájem šéfovat rovněž dlouholetý ekonomický náměstek vinohradské nemocnice Leoš Kabát, ve středu ale nedorazil. Vystoupení dalšího konkurenta, bývalého člena správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Karla Kose, příliš sympatizantů nezískalo. Kos si totiž nepřipravil ani powerpointovou prezentaci. Za nejdůležitější považoval zřízení call centra pro cizince, pronájem části areálu nemocnice nebo zavedení 24hodinové služby v lékárně.

Uspořádá radnice další konkurz?

O tom, kdo bude nový šéf, se rozhodne během následujících dnů. Dnes by se měla sejít odborná komise, která radě Prahy 1 navrhne nejlepšího uchazeče. „Byl bych rád, kdybychom ředitele konečně vybrali, vyloučené ale samozřejmě není ani to, že by městská část vyhlásila další konkurz,“ uvedl starosta Prahy 1 Filip Dvořák. Nemocnice Na Františku má 243 lůžek, sedm primariátů, pracuje v ní 70 lékařů a 176 sester. Ročně je v ní hospitalizováno osm tisíc pacientů, dalších více než 80 tisíc je ošetřeno v ambulantních provozech a specializovaných poradnách. Jelikož se špitál potýkal se špatným hospodařením, zastupitelé v březnu odvolali bývalého ředitele Ivo Jokla.

Ten se snažil peníze sehnat mimo jiné tím, že uvažoval o zavedení takzvané zlaté karty. Stála by třicet tisíc korun a pacient by měl nárok mimo jiné na doprovod zdravotníkem přímo do ordinace nebo by mu bylo garantováno to, že nemusí čekat ve frontě a lékař ho vezme rovnou k ošetření. Jeho nápad vzal ale za své, když přeplacené karty rozdal zastupitelům k testování a sklidil za svůj čin kritiku. Od dubna potom bylo zdravotnické zařízení bez šéfa.