Stěhování do Krče?

„Pokud budou v Krči zrekonstruované prostory, do nichž by se ústav přesunul a mohl fungovat jako celek, bylo by to prospěšné. Pacienti by měli veškerou léčbu soustředěnou v jednom místě. Prostory, které nám ale ministerstvo nabídlo teď, jsou ovšem naprosto nevyhovující. Potřebovaly by obrovskou rekonstrukci,“ řekl Deníku ředitel Endokrinologického ústavu Vojtěch Heiner. Dodal, že zatím nemá dostatek informací o tom, jak by v praxi mělo sloučení ústavu s nemocnicí vypadat. „Chceme si ale zachovat samostatnost a výjimečnost. Všechna sloučená zařízení by měla mít rovnocenné postavení,“ doufá.

Do konce roku bude jasněji

Ministerstvo přiznává, že o plánech zatím jedná. Konkrétní podobu pražského zdravotnictví chce ministr Tomáš Julínek (ODS) zveřejnit do konce roku. Již teď se hovoří o tom, že změny se nevyhnou ani Revmatologickému ústavu. Sloučit se má s Všeobecnou fakultní nemocnicí. „Vzniknou univerzitní nemocnice a do nich je třeba začlenit zařízení, která jsou nyní samostatná. Ředitelé zařízení dostali za úkol tento strategický záměr naplnit. Pro ústavy to bude výhodnější, ředitel bude přednostou a budou ho jmenovat orgány nemocnice. Tudíž se nestane, že by byl odvolán třeba kvůli tomu, že se nelíbí ministrovi,“ hájí kroky ministerstva zdravotnictví jeho mluvčí Tomáš Cikrt. Právě jeho nadřízený, ministr Julínek, odvolal nedávno ředitele Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavla Klenera, neboť ten nesouhlasil se záměrem ministerstva sloučit ústav hematologie s nemocnicí. „Máme tým, který jedná o formě slučování, která může být různá,“ řekl Deníku ředitel Revmatologického ústavu Karel Pavelka.

Zákon o univerzitních nemocnicích vzniká na ministerstvu. Na jeho přípravě se budou podílet i univerzity. Ministr to slíbil v pondělí na schůzce s rektory vysokých škol, které se bouří kvůli tomu, že s nimi ministerstvo nekomunikuje.