„Pražský zázrak!“ napsal k jedné z prvních společných fotografií čerstvě narozených samiček slona indického ředitel zoo Miroslav Bobek na svém twitterovém účtu. Zoo Praha má v chovu slonů dlouholetou tradici, vždyť první přišel už v roce 1993 tehdy něco přes rok starý slon indický se jménem Baby. Pak následovali i sloni afričtí. Teď tvoří skupinu pouze sloni indičtí. Proto je její rozšíření tak významnou událostí (nejen) pro šéfa Bobka. Ten naráží hlavně na fakt, že jde o dvě krátce po sobě narozené samičky, které v Praze zůstanou a jednou zde položí základ vzniku nové rodinné skupiny.

Tamara a Janita, které jsou původem ze Srí Lanky, přivedly v roce 2016 na svět slůňata Rudiho a Maxe. O čtyři roky později se narodila mláďata, která ještě jména nemají. Starší je březnové (matka Tamara), mladší bude mít zapsáno datum narození 9. 5. (matka Janita). Otcem obou slůňat je samec Ankhor. Možná i proto vypadají sloní samičky skoro jako dvojčátka.

„Nyní již každé ze slůňat pije častěji od vlastní matky, což je jeden z nejdůležitějších aspektů, který chovatelé sledují,“ sdělila médiím Helena Petáková z tiskového odboru Zoo Praha. „Obě slůňata jsou zvídavá, vitální a už se seznámila také se staršími slonicemi Gulab a Shanti, s nimiž pobývají ve venkovním výběhu. V budoucnu je čeká ještě setkání se společným otcem Ankhorem a s mladými samečky Rudim a Maxem,“ dodala Petáková.

Nakonec o den později, než bylo avizováno, podmínky dovolily, aby slůňata mohla vyjít na jarní slunce a dovádět ve venkovním výběhu. Chovatelé je vypustili kolem poledne a několik desítek lidí si obě fotografovali. Mladší samička už má za sebou vážení, přičemž displej ukázal 128 kg, což je jen o deset kilogramů méně, než aktuáně váži její starši sestra.