Od státu dostaly ochranné pomůcky v hlavním městě fakultní nemocnice, které zřizuje stát. Město je zřizovatelem Nemocnice Na Františku a polikliniky ve Spálené ulici. Podle aktuálních údajů je v Praze 61 nakažených nemocí COVID-19, což je nejvíce v republice.

„Navzdory prohlášení vlády hlavní město Praha neobdrželo od ministerstva zdravotnictví žádné avizované osobní ochranné prostředky, vyjma 50 kusů určených zdravotnické záchranné službě. Systém přidělování ze strany ministerstva zdravotnictví není funkční a apelujeme jich stát zajistil dostatečný počet pro činnost kraje," řekl Hřib.

Město se snaží pomoci si samo

Ze zmíněné padesátky obdržených respirátorů je 12 kusů typu PFF2 a zbylých 38 kusů je typu PFF3. Město je potřebuje jak pro svá zdravotnická zařízení, tak pro zařízení v sociálních službách.

Město eviduje na nadcházející týden požadavky od lékařských služeb na 197 tisíc respirátorů a v sociálních službách dalších 87 tisíc. „Toto jsou čísla na týden. Pan premiér (Andrej) Babiš vyzýval, aby se ozvali ti, kterým ochranné prostředky chybí, tak já jsem to udělal. On mi napsal, že mluvil na tiskové konferenci pouze nemocnicích a záchrankách," řekl Hřib.

Primátor dnes rovněž řekl, že město začalo pomůcky samo shánět již v lednu. Přesto jich má ale nedostatek. Město zajistilo prostředky pro fungování lékařské pohotovosti a sociální služby na svém území. Na jak dlouho městu vydrží, podle Hřiba nelze odhadnout.

Lidé přetěžují linky nevhodnými dotazy

Problémem je v hlavním městě nyní přetíženost linek 112 a 155. Lidé sem často volají s dotazy, které na linky běžné nepatří. Ty jsou určeny pro volání v tísni. Šéf pražských hasičů Roman Hlinovský vyzval obyvatele, aby zvážili, kvůli čemu volají. „Není to konzultační středisko," řekl.

Hlinovský a ředitel záchranné služby Petr Kolouch upozornili, aby lidé nezpanikařili, kdyby případně viděli hasiče a záchranáře v jiných než jim známých rouškách. V případě nouze použijí vybavení určené primárně pro jiné situace.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes řekl, že ve zdravotnictví chybí až milion respirátorů. Podle něj jich je nyní závazně objednáno 1,7 milionu a dorazit by měly v příštím týdnu. Později Vojtěch řekl, že existuje naděje, že by stát mohl respirátorů příští týden získat ještě více. V noci na dnešek bylo do klíčových nemocnic a zdravotnických záchranných služeb rozvezeno 50 tisíc respirátorů. Ministr zároveň v noci požádal o uvolnění 10 tisíc respirátorů ze skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR).