„Potřebujeme učitele, kteří se mají možnost soustředit na svou práci, mají takto organizovaný rozvrh, mají dost prostoru a profesně sdílí svou praxi. Ve škole nebo mezi školami, v rámci škol. Bez kariérního řádu učitelů to nezajistíme," prohlásila ministryně.

Kariérní řád má upravovat osm prováděcích předpisů 

Oponenti z řad ODS a TOP 09 poukazovali na to, že s kariérním řádem jsou spojeny nové administrativní povinnosti, například nutnost vypracovávat šestiletý plán pedagogického rozvoje školy nebo zajistit atestační komise, které budou posuzovat postup začínajícího učitele mezi samostatné učitele. I zástupci ČSSD připomínali, že kariérní řád má upravovat osm prováděcích předpisů ministerstva školství.

Kariérní řád učitelů počítá s tím, že pedagogové budou zařazeni do tří stupňů od začínajících přes samostatné po vynikající. Podle tohoto zařazení budou také odměňováni. Každý začínající učitel bude muset absolvovat dvouleté adaptační období, zakončené atestačním řízením ve škole, kde bude působit. Pomáhat by mu měl takzvaný uvádějící učitel za příplatek 3000 korun měsíčně, nebo 1500 korun při sníženém úvazku.

Novela zavádí příplatky pro třídní učitele 

Třítisícový příplatek budou mít ze zákona rovněž učitelé třetího stupně za to, že budou zajišťovat profesní rozvoj pedagogických pracovníků školy a metodicky usměrňovat a koordinovat vzdělávací a výchovnou činnost učitelů. Atestace pro třetí stupeň mají být spuštěny v roce 2021. Podle Miloše Vystrčila (ODS) i Michaela Canova (SLK) by vhodnější bylo skokové zvýšení platů.

Novela o pedagogických pracovnících také zavádí příplatky pro třídní učitele 1000 až 1500 korun měsíčně. Nyní se pohybují podle Valachové jen kolem 400 korun, podle senátora Václava Homolky (KSČM) by se měly zvednout na 3000 korun.