Sonička se narodila v porodnici u Apolináře jako jedno z dvojčat. Maminka si ji sice vzala domů, ale na nátlak rodiny, podle které by se nedokázala postarat o dvě děti zároveň, ji dala do babyboxu v Hloubětíně. V sobotu 17. února večer roku 2006 se tak poprvé rozezněl signál upozorňující na přítomnost dítěte. Měsíční Sonička se tak stala historicky prvním dítětem v Česku, které bylo takto odložené.

Bude babyboxů v Praze více?

Pražské babyboxy jsou plné příběhů. Na Praze 2 například byla schránka zřízena poté, co byla na Karlově náměstí v křoví nalezena holčička. Díky následné aktivitě starostky městské části Jany Černochové a objevitelky dítěte Jitky Jarchovské tak byl 6. února roku 2010 zřízen 33. babybox, historicky první umístěný na radnici.

Problematika míst pro odkládání novorozeňat má stále příznivce i řadu odpůrců. Argumentují například tím, že je porušována Úmluva o právech dítěte. Podle ní má dítě právo na identitu či na to znát svůj původ.

O babyboxu v Podolí se neuvažuje

Kromě toho je rozporná řada dalších věcí. Jaroslav Feyereisl, ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě Podolí a předseda České gynekologické a porodnické společnosti, shledává problematické hned čtyři oblasti tohoto postupu.

Problémy vidí v právnické, technické, etické a zejména medicínské oblasti. „V konečném důsledku mohou babyboxy vést ke zvýšení porodů mimo zdravotnické zdravotnictví, a tím i ke zvýšeným rizikům pro matku i dítě," uvedl. I to je jeden z důvodů, proč není uvažováno o tom, že by byl babybox zřízen v Podolí.

Kam umístí další?

O nové schránce na odložená novorozeňata neuvažuje ani Všeobecná fakultní nemocnice. Na Gynekolo-gicko-porodnické klinice u Apolináře měla původně být umístěna úplně první schránka.

„Chtěl jsem, aby se poprvé objevil u Apolináře zejména z historického hlediska," okomentoval zakladatel babyboxů v Česku Ludvík Hess. Dohoda se nakonec nepodařila. Ani do budoucna s jeho zřízením nemocnice nepočítá. „Babybox v našich prostorách neplánujeme umístit. Nicméně proti samotné existenci nic nenamítáme," vysvětlil Filip Brož, tiskový mluvčí nemocnice.

Podle Ludvíka Hesse je množství míst na odložení novorzeňat v Praze dostačující. „Pokud by ale někdo projevil zájem, určitě bych s tím neměl problém," přiblížil.

V Motole by mohl být další babybox

Čtvrtý pražský babybox by se mohl objevit na území Prahy 5. Městská část už o tom uvažuje delší dobu. „Babybox bychom v Praze 5 chtěli, ale stále hledáme vhodné místo. Ideální by byla Fakultní nemocnice Motol, v nejbližší době proto oslovíme současné vedení nemocnice," uvedl starosta Radek Klíma.

close Babyboxy v Praze. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

Čtěte také: V babyboxu na radnici v Praze našli týdenní miminko