Návrh polyfunkční budovy Line, jejíž stavba se mezi ulicemi Jugoslávských partyzánů a Verdunskou plánuje už řadu let, budí silné emoce. Část odborné a laické veřejnosti projekt hájí, část jej odmítá. Vznikly kvůli tomu i petice.

Opoziční zastupitelé za TOP 09, zelené a komunisty se na pátečním jednání pokusí prosadit, aby městská část ustoupila od změny územního plánu týkající se tohoto pozemku. Změna by totiž podle nich z investora sejmula povinnost částečně zachovat veřejnou funkci budovy. Navíc žádají dodržení stanovených regulací ohledně výšky a objemu stavby, které prý projekt nerespektuje.

Koalice v čele se starostkou Marií Kousalíkovou (ODS) ale s argumenty nesouhlasí a projekt vytrvale hájí. Shodně s investorem tvrdí, že dvěpatra administrativní budovy budou sloužit veřejnosti, vzniknou zde mimo jiné restaurace a obchody. Projekt prý zároveň odpovídá platné regulační studii.

Starostka připustila, že projekt nebyl schválen

Původní plány z 90. let počítaly s tím, že v souladu s územním plánem vyroste na pozemku nové sídlo radnice. Praha 6 ale nakonec od záměru ustoupila, rozhodla se pro rekonstrukci současného sídla a ve spolupráci se společností PPF Real Estate pro stavbu komerční budovy. Před dvěma lety se ale z finančních důvodů podílu na projektu vzdala.

Podle kritiků tak rezignovala na možnost rozhodovat o tom, co nakonec na Vítězném náměstí vyroste. „Městská část se hlasy ODS a ČSSD zřekla možnosti ovlivnit architektonickou podobu budovy a její využití," tvrdí zelení. Starostka připustila, že projekt, který vzešel z architektonické soutěže, odborná pracovní skupina nedoporučila. „Jestli ale bylo něco diskutováno s veřejností, pak to byl tento pozemek," doplnila.

Společnost PPF Real Estate chce začít stavět příští rok, budova by měla být dokončena v roce 2015.