"Vzhledem k tomu, že všichni šijí roušky, tak by jejich dodávka například za dva týdny už nedávala smysl. Naopak respirátory budou určitě třeba i v delší perspektivě, protože je budou potřebovat pracovníci sociálních služeb nebo také zaměstnanci strategických městských podniků," uvedl během zasedání zastupitelstva náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu / STAN).

Radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha sobě) pak na dotaz opozice prohlásila, že pokud by část ochranných pomůcek městu zůstala, bude je možné vzhledem k expiraci za několik let ponechat ve skladech do zásoby. "Situace na trhu je dnes složitá. Má kancelář nevyjednávala s dodavateli nahodile, ale snažili jsme se vybrat nejlepší nabídku s ohledem na cenu, termín a bezpečnost dodání. A samozřejmě neplatíme předem," upozornila Johnová.

Praha má za kontrakt zaplatit 123 milionů korun, přičemž jedna ústenka vyjde na necelých 30 korun a respirátor na zhruba 150. Objednávka má být primárně rozdělena mezi klíčové profese, dostat by se ale mělo na všechny Pražany. Opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO) požádal magistrátní koalici o shovívavost k vládě vzhledem k prodlevám v "centrálních objednávkách" ochranných prostředků ze strany státu kvůli složité situaci na globálním trhu.

Mimořádná dotace hasičům i městským částem

"Povinnost vytvořit zásoby těchto pomůcek ale ze zákona přísluší státu, nikoliv krajům. Možná by nebylo od věci se po skončení krize na toto rozdělení povinností důkladně podívat," poznamenal primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Jeho rada může během krizového stavu schvalovat rozpočtové transfery "ve zrychleném řízení", což mimo jiné znamená možnost objednat ochranné pomůcky bez výběrového řízení.

Zastupitelé dále schválili také mimořádnou dotaci pro hasičský sbor a pro městské části, které dostanou 300 korun na každého obyvatele. Z těchto peněz budou moct financovat opatření související s šířením nového koronaviru.

Mimo jiné pomoc seniorům nebo nákup hygienických prostředků. Podle náměstka Hlubučka se městu také daří řešit akutní nedostatek hygienických prostředků. Metropole prý zajistila přísun lihu, glycerinu a peroxidu vodíku, z nichž vyrábí ČVUT zhruba dva metry krychlové dezinfekce denně. Dnes by se měla na plno "rozjet" její distribuce městským částem.