„Představenstvo dopravního podniku dnes ráno zadalo zpracování externího hloubkového auditu a týká se to všech veřejných zakázek včetně auditu forenzního,“ řekl ve čtvrtek náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě). Na vypracování auditů a prověření zakázek bude muset být vybrána odborná firma, která je provede.

Náměstek se dle svých slov o nekalostech v DPP dozvěděl před dvěma lety. „Věděl jsem, že se něco děje. Pro mě nebylo podstatné vynášet to ven, nýbrž spolupracovat s policií. Té jsem slíbil, že nebudu nic vytahovat ven, podepsal jsem mlčenlivost, tu jsem dodržel a nyní jsme u odhalení takové kauzy,“ dodal Scheinherr.

K vypracování auditů a prověření zakázek vyzvali Scheinherra a DPP opoziční zastupitelé. Zároveň opozice požádala, aby byl na program jednání zařazen materiál týkající se této kauzy.

Scheinherr, který je předsedou dozorčí rady DPP, v minulosti podal trestní oznámení kvůli podezření na pokus o korupci. Týkalo se podle něj stejné skupiny lidí, která je předmětem nynější kauzy. V rámci diskuse se následně zastupitelé přeli o to, zda Scheinherr pochybil, když před dvěma lety podal trestní oznámení, avšak následně mlčel a zastupitele s tím neseznámil. Tím podle nich kryl trestnou činnost. Podle předsedy zastupitelů ANO Radomíra Nepila podáním oznámení sice splnil občanskou povinnost, ale nesplnil svou politickou zodpovědnost. Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) náměstkovi vytkl, že Augustina z představenstva DPP neodvolal již dříve.

Sheinherr kritiku odmítá

Scheinherr kritiku odmítl s tím, že policii podepsal mlčenlivost, neboť kdyby tak neučinil, zmařil by vyšetřování. Program jednání budou zastupitelé teprve schvalovat, tudíž není jasné, zda bude materiál o DPP na programu jednání zastupitelů zařazen.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve středu 15. června kvůli hospodaření DPP 11 lidí. Mezi obviněnými je i náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček, který ve čtvrtek rezignoval na veškeré stranické funkce včetně své pozice na kandidátce.

Podle médií policie obvinila také podnikatele Michala Redla. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Mezi podezřelými je rovněž lobbista Pavel Dovhomilja, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další lidé z nejužšího managementu DPP, vyplývá z neoficiálních informací médií. Kriminalisté podle neoficiálních informací vyšetřují mimo jiné okolnosti plánované opravy okolí pražského nádraží Holešovice.