„Někteří zastupitelé se testovali mimo naše působiště, například v zaměstnání. V úterý se dle mých informací testovalo 14 z nich a ve čtvrtek 20,“ líčil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Zastupitelstvo hlavního města má 65 členů a poslední schůze se několik z nich zúčastnilo online v důsledku infekce novým typem koronaviru.

Ostrý úvod

Začátek jednání byl „výbušný“ kvůli slovní přestřelce mezi šéfkou opozičních zastupitelů ODS Alexandrou Udženijí a radní pro legislativu Hanou Marvanovou (STAN).

Udženija vytkla Marvanové z pozice předsedkyně, že jako radní nesplnila povinnost vůči zastupitelstvu. Po zářijovém schválení novely městské vyhlášky o hazardu měla Marvanová dodat stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ke změnám, které přinášejí úplný zákaz tzv. technické hry neboli hracích automatů na území metropole. Marvanová podle Udženije neposkytla verdikt od ÚOHS před letošním začátkem platnosti vyhlášky.

„Zákon platí pro všechny. Jestli by někdo měl jít příkladem, tak radní pro legislativu, která to má přímo v popisu práce. Omluvou nemůže být ani nouzový stav,“ uvedla Udženija.

Za zájmy heren

Marvanová poukázala na to, že ÚOHS v dané věci zatím nerozhodl. „Je naprosto zřejmé, že právě paní Udženija a někteří další vlivní členové pražské ODS nepokrytě bojují za zájmy hazardu a provozovatelů heren a kasín, protože někteří jsou přímo v hazardním průmyslu zainteresováni,“ kontrovala radní ještě před zasedáním.

Během něj se Udženija i její kolegové z ODS ohradili proti „očerňujícím útokům“ a spojení s hazardní lobby. Šéfka kontrolního výboru označila Marvanovou za „manipulativní ženu s falešnou aurou morální autority“ a za „sólistu hrajícího na sebe“.

Marvanová na naléhání zástupců ODS vyslovila i jméno radního Richarda Bureše, který je podle jejích informací podnikatelsky spojen s hazardem.

Diskusi uklidnila až dohoda mezi koalicí a opozicí o tom, že vedení Prahy během jara představí návrh, jak kompenzovat městským částem novelou způsobené výpadky příjmů z poplatků od provozovatelů hazardních her.