Podle přijatého usnesení se také významně zmenší hodnota nemovitostí, které můžou firmy prodat bez posvěcení radou města. Důvodem je středeční obvinění dnes již bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) a dalších lidí z vedení podniku.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zatím kvůli hospodaření v DPP podle informací Vrchního státního zastupitelství v Praze obvinili 11 lidí. Mezi stíhanými je Hlubuček, podnikatel Michal Redl, bývalý člen představenstva DPP Matej Augustín i další členové nejužšího vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

Z jednání pražského zastupitelstva 16. června 2022.
Obviněný Hlubuček opustil další funkce, Rakušan chce předčasný sněm STAN

Scheinherr na jednání zastupitelů nejprve při projednávání programu uvedl, že audity již řeší představenstvo DPP. Poté se však domluvil se zástupci opozičních ODS a ANO na podpoře jejich návrhu, že prověření bude mít na starosti město. "Není důvod, proč audit nezrušit na představenstvu společnosti a nezadat ho prostřednictvím magistrátních aparátů," řekl náměstek. Na vypracování auditů a prověření zakázek bude muset být vybrána odborná firma, které je provede.

Schválený návrh také radě ukládá významně snížit hodnotu nemovitostí, které může podnik prodat pouze rozhodnutím představenstva bez schválení radou města jako valné hromady. Nyní je limit 20 procent základního kapitálu firmy, což je v případě DPP přes šest miliard korun. Nově by měl být limit stanoven na 0,15 procenta, což odpovídá necelým 50 milionům korun.

Kritika od opozice

Kromě DPP se budou schválená opatření, tedy audity a úprava stanov, podle usnesení týkat i dalších firem, které měl v gesci Hlubuček. Jde o firmy Pražská vodohospodářská společnost, Pražské služby a Kolektory Praha.

Scheinherr, který je předsedou dozorčí rady DPP, v minulosti podle svých slov podal trestní oznámení kvůli podezření na pokus o korupci. Týkalo se podle něj stejné skupiny lidí, která je předmětem nynější kauzy. V rámci diskuse se následně zastupitelé přeli o to, zda Scheinherr pochybil, když před dvěma lety podal trestní oznámení, avšak následně mlčel a zastupitele s tím neseznámil. Tím podle opozice kryl trestnou činnost a nesplnil svou politickou zodpovědnost.

Hana Kordová Marvanová na jednání pražského zastupitelstva 16. června 2022.
Marvanová: Upozornila jsem na pochybné zakázky, řekli mi, že ve STAN končím

Scheinherr kritiku odmítl s tím, že policii podepsal mlčenlivost, neboť kdyby tak neučinil, zmařil by vyšetřování. Dodal, že v době od podání trestního oznámení dělal vše pro co největší kontrolu podniku a nastavení potřebných mechanismů.

Hlubuček kvůli kauze ve čtvrtek ráno rezignoval na funkci náměstka primátora a odstoupil z rady a skončil rovněž v dozorčích radách městských firem Pražské služby (PSAS) i DPP. Skončil rovněž jako předseda pražského STAN a odstoupil z kandidátky do podzimních voleb. V současné době zůstává starostou Lysolají. Zda skončí i jako starosta, zatím není jasné. Na jeho místo ve vedení města ve čtvrtek večer zastupitelé zvolili dosavadní zastupitelku Janu Plamínkovou (STAN).