Odpustili zastupitelce na nájmu půl milionu korun a teď na ně kolegové podali trestní oznámení. Takové pozdvižení nyní panuje kolem zastupitelů v Praze 1. Předmětem sporů se stal půlmilionový dluh zastupitelky Hany Dvořákové (ODS).

Dvořáková si v květnu roku 2005 pronajala od městské části byt v domě na Karlově náměstí. Prostory měla podle původní smlouvy k dispozici na pět let. Správcovská firma však k září 2009 evidovala z její strany dluh na nájemném více než 523 tisíc korun. Zastupitelka se brání tím, že nájemní smlouvu k 11. březnu 2008 ukončila. A její slova potvrzuje i smlouva o ukončení pronájmu bytu. Na minulém zasedání proto zastupitelé odhlasovali, že jí bude z těchto důvodů dluh odpuštěn.

Byl to podvod?

Jenže. Rozhodnutí se ale nelíbí opozici, která proto zkontaktovala policii a podala trestní oznámení. Jan Votoček (TOP 09), Karel Koželuh (TOP 09) a Stanislav Filip (bez PP) podezřívají své kolegy ze zneužití pravomoce veřejného činitele a nebo také podvodu. Důvodů mají hned několik. „Nikdo z městské části nevěděl o tom, že by Dvořáková od zmíněného data byt neužívala. To je také důvod, proč jí byly i nadále vystavovány účty za nájemné,“ řekl Votoček. S ním souhlasí i bývalý starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS). Ten totiž ukončení nájmu Dvořákové podepsal a stejně tak měl jako bývalý starosta převzít i klíče od bytu. „Klíče jsem dostal až po mém odvolání v listopadu 2009. Rozhodně tedy ne někdy v březnu roku 2008. Smlouvu o ukončení nájmu jsem také podepisoval až koncem roku 2009. Bohužel jsem si nevšiml, že se starým datem,“ řekl. Podle Votočka navíc Dvořáková platila ještě v dubnu a květnu 2008 nájem.

Proti zájmům radnice

Michal Valenta (ODS), který je jedním z těch, kteří hlasovali pro odpuštění dluhu, vysvětluje důvody svého rozhodnutí: „Všichni jsme hlasovali na základě podkladů, které jsme měli k dispozici. Jedním z dokumentů byla i nájemní smlouva, která byla řádně podepsána a ukončena. Na smlouvě byl datum
11. 3. 2008 a tím jsme se řídili,“ řekl Deníku. „Po tom, co byli zastupitelé seznámeni se všemi nesrovnalostmi v celé věci, považuji jejich hlasování za úmyslně vedené proti zájmům městské části, a to je také důvod podání trestního oznámení,“ dodává Votoček.

Dvořáková se z osobních důvodů nechtěla k problému vyjadřovat: „Jsem na mateřské dovolené a mám nemocné dítě. Je mi líto, ale mám na starosti důležitější věci,“ řekla. A vyjádření nechtěl poskytnout ani starosta Prahy 1 Filip Dvořák (ODS).