Noví radní jsou z ANO, ODS a DJK. Dosavadní koalice TOP 09, Strany zelených (SZ), ČSSD a KDU-ČSL se rozpadla, když TOP 09 vypověděla smlouvu.

Zastupitelstvo odvolalo místostarosty Lukáše Budína (SZ) a Jana Smetanu (ČSSD) a radní Tatianu Konrádovou (SZ) a Petra Hnyka (SZ). Odvolání navrhl opoziční zastupitel Lukáš Herold (ODS), který se následně stal místostarostou.

Novým prvním místostarostou byl zvolen Martin Slabý (ANO) a radními se stali zastupitelé Petr Lachnit, Jan Trojánek (oba ANO) a Tomáš Homola (DJK). Nová koalice musí v 45členném zastupitelstvu získat alespoň 23 hlasů.

Herold zkritizoval fungování SZ ve vedení radnice. Vadilo mu například, že vedení radnice nediskutovalo o problémech se zastupiteli. „Nejhorší na této koalici bylo fungování pana Skalického. Jestli vy to považujete za standardní, já ne," řekl.

Narážel na působení Jana Skalického, bývalého ředitele vodních cest, který byl část loňského roku Budínovým neoficiálním poradcem.

Rozpad koalice v pondělí zdůvodnil starosta Radek Klíma (TOP 09) zejména spory se zelenými kvůli hospodaření městské části. SZ to odmítla, podle ní TOP 09 blokovala některé kroky radnice. Koalice měla potíže také loni, kdy smlouvu vypověděla SZ, po několika týdnech se do koalice ale vrátila.

Budín: Nejvíce to zasáhne veřejnost

Nyní odvolaná Konrádová v diskusi vyzvala k rezignaci také radní za TOP 09 včetně starosty – pro jejich odvolání nehlasoval dostatek zastupitelů. Budín v debatě před hlasováním řekl, že situace na radnici je čtvrtečním rozhodnutím ještě nestabilnější než dříve.

Také zmínil časté změny koalice v minulém volebním období a to, že u nich byl starosta Klíma a jeho strana. „Jediný a hlavní důvod bylo dostat nepohodlnou SZ z rady, a bylo třeba najít zástupné důvody. Vracíme se k pořádkům minulým, nejvíce to zasáhne veřejnost," řekl.

Jednání zastupitelstva bylo přítomno 44 z celkem 45 zastupitelů. Pro odvolání Budína a Smetany jich hlasovalo shodně 31, Konrádovou chtělo odvolat 29 a Hnyka 38 zastupitelů.

Herold byl v minulosti zástupcem starosty v době, kdy radnici vládl exstarosta Milan Jančík (tehdy ODS). Lachnit byl zase místostarostou v minulém volebním období, kdy poslední zhruba rok vedl neúplnou radu.

Čtěte také: Na radnici Prahy 5 se rozpadla koalice, smlouvu vypověděla TOP 09