Nová starostka uvedla, že 15 let budovala soukromou střední školu a novou pozici považuje za další výzvu, jak přispět k lepšímu životu v Praze 5. Dosavadní starosta popřál své nástupkyni hodně zdaru a trpělivosti při řešení komplikovaných problémů, které post přináší, a následně jí předal starostovský řetěz.

Zastupitel Vít Šolle (KDU-ČSL) se v diskusi Zajíčkové zeptal, zda žije na území Prahy 5. To, že dosavadní starosta Mazur žije na Zličíně, byl jeden z důvodů, který dnes zazněl pro jeho odvolání. Nová starostka v reakci uvedla, že i když její rodina vlastní dům v Praze 13, kde někdy pobývá, trvalé bydliště má v Praze 5 a cítí se být její obyvatelkou.

Potřebujeme politickou shodu

Starostka v tiskovém prohlášení uvedla, že z projektů se chce zaměřit stavbu domů pro seniory, novou školu v rámci developerského projektu Smíchov City, revitalizaci motolských rybníků nebo výstavbu obřadní síně. Dodala, že vedení radnice musí být aktivní v oblasti dopravy. "I proto potřebujeme, aby se na klíčových projektech našla široká politická shoda," uvedla.

Starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti) byl dnes krátce před polednem odvolán. Rozpadla se tak koalice, kterou tvořili Piráti, ANO 2011, ODS a SNOP 5. Pro odvolání Daniela Mazura bylo 32 zastupitelů, proti bylo osm a tři se zdrželi. 

Odvolání starosty předcházela takřka tříhodinová diskuse zastupitelů, kteří vyčítali Danielu Mazurovi, že není schopen manažersky vést radnici. Proto ODS, ANO 2011 i Sdružení nezávislých občanů Prahy 5 (SNOP 5) vypověděli koaliční smlouvu. Osiřelí Piráti naopak tvrdí, že rozpad koalice souvisí s tím, že starosta začal řešit pozadí veřejných zakázek vyhlašovaných odbory páté městské části. 

"Dotkli jsme se záležitosti zadávání veřejných zakázek, jak systémových, tak konkrétních pochybení," popsal Mazur důvod, který považuje za skutečný motiv svého odvolání. Piráti ve vedení radnice se podle něj snažili zjistit problémy při zadávání zakázek a nastavit postupy tak, aby se potíže neopakovaly.  

Novou koalici nyní tvoří ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5, ve 43členném zastupitelstvu bude mít pohodlnou většinu 35 hlasů. 

Předražené hřiště?

Mazur dodal, že zadal zpracování auditu zakázky na dětské hřiště Kudrnova odboru správy veřejných prostranství a zeleně v gesci radního Martina Slabého (ANO). Městská část za hřiště zaplatila šest milionů korun, podle zpracovaného auditu a následného revizního auditu je adekvátní cena poloviční. Podle Pirátů nejde o ojedinělý případ.

Zástupci jejich dosavadních koaličních partnerů uvedli, že skutečným důvodem je fakt, že Piráti nebyli ve vedení města aktivní, neposkytovali informace a dopustili se pochybení, kvůli kterým městské části hrozily postihy. Návrh odvolání starosty podal předseda klubu SNOP 05 Jiří Vejmelka. Piráti a SNOP 5 v loňských volbách kandidovali společně, poté se však rozhádali a rozdělili na dva kluby.

Slabý v reakci zpochybnil kvalitu prvního auditu a ten revizní podle něj nehodnotil obsah původní zprávy. Starosta podle něj v koalici odmítl jednat o místním referendu o stavbě nové plavební komory. Podle bývalých koaličních partnerů i dosavadní opozice se kancelář starosty dopustila i řady pochybení, kvůli kterým městské části hrozily postihy. Například kvůli zrušení zakázky na přestavbu historického Raudnitzova domu se radnice podle předsedy klubu ANO Jana Trojánka těsně vyhnula pokutě 20 až 50 milionů korun.

Strategický rozvoj se nekonal

V diskusi padlo také to, že Mazur má trvalé bydliště v Praze 5, ale reálně bydlí na Zličíně. Předseda SNOP 5 Vejmelka uvedl, že za celých deset měsíců starosta nepodnikl jediný konkrétní krok ohledně strategického rozvoje městské části, i když ji měl v gesci.

Místostarosty byli dnes zvoleni dosavadní radní Lukáš Herold (ODS) a Tomáš Homola (STAN). Zástupkyní starostky bude Naděžda Priečinská (TOP 09) a funkci si ponechá dosavadní místostarosta Martin Slabý (ANO). Novým uvolněným radním je Viktor Čahoj (TOP 09) a neuvolněným David Dušek (STAN). Ve funkcích zůstali dosavadní členové rady Zdeněk Doležal (ODS) a Petr Lachnit (ANO).

V nové koalici je 15 uvolněných zastupitelů, tedy těch, kteří budou pobírat plat. Jde o starostku, čtyři místostarosty, tři ze čtyř radních a sedm předsedů výborů. Dosud bylo uvolněných zastupitelů 13.

Loňské volby v Praze 5 vyhráli Piráti a SNOP 5 s 11 mandáty (pět za Piráty, šest za SNOP 5), druhá skončila ODS s devíti křesly, třetí TOP 09 se sedmi křesly a čtvrté ANO, které získalo rovněž sedm zastupitelů. Do zastupitelstva se dostalo také STAN, které získalo šest mandátů, KDU-ČSL a nezávislí obsadili tři mandáty. Zastupitelstvo má 43 členů.

Pátá městská část má zhruba 85 000 obyvatel a zahrnuje Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova.