Už 27 let trvají snahy o obnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Sloup dosud nestojí a stát nejspíš ani nebude. Jeho podporovatelé paradoxně tvrdí, že obnova by symbolizovala smíření. Jenže realita dnešního zastupitelstva ukazuje opak. Debata nad peticemi pro i proti sloupu trvala od 19 hodin do 22:00 hodin. Zastupitelé nakonec petice smetli ze stolu. 

Lidé s obnovou sloupu nesouhlasí. | Video: Marcel Mihalik
Lidé s obnovou sloupu nesouhlasí. | Video: Marcel Mihalik
Lidé s obnovou sloupu nesouhlasí. | Video: Marcel Mihalik

„Jsme snad poslední z iniciativ, která to snažení dovede úspěšně do konce,“ věřil do poslední chvíle místopředseda Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu Karel Kavička. „My ten sloup prezentujeme jako symbol smíření,“ říkal. Ačkoli jeho organizace dílo zainvestovala zhruba 4,5 miliony korun a chce jej Praze darovat, takže by to město nestálo ani korunu, zastupitelé o takový dar zájem nemají. 

Pražští politici se totiž dnes vzmužili a jasně se vymezili proti obnovení Mariánského sloupu. „Je tu značná část veřejnosti, která má negativní postoj ke znovupostavení Mariánského sloupu. My si myslíme, že smíření je velice dobrá cesta, nicméně to nemůže být za cenu tlaku jedné skupiny,“ upozornil předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Já považuji za nehorázné, aby bylo postaveno jako symbol rekatolizace a nesvobody a ponížení českého národa něco takového, jako je Mariánský sloup,“ uvedla zastupitelka a poslankyně Marta Semelová (KSČM). „My sloup považujeme za urážku ze strany katolické církve. A několikrát jsem kladla paní primátorce na srdce, aby nepodlehla tlaku na jeho obnovu,“ dodala.

Místo smiřování rozděluje

„Máloco Pražany rozděluje tak, jako Mariánský sloup. Jako klub ČSSD jsme pro, aby bylo jeho obnově zabráněno,“ prohlásil zastupitel Lukáš Kaucký (ČSSD). „Klub zastupitelů ANO nesouhlasí s výstavbou Mariánského sloupu. Pokud má být něco symbolem smíření, tak tady vidíme dva znesvářené tábory. Nemyslím si, že symbolem smíření může být něco, co Pražany rozděluje tak, jako Mariánský sloup,“ uvedl zastupitel Jiří Haramul (ANO).

„Tento sloup byl odnepaměti symbolem církve triumfující nad těmi, které porazila. Já navrhuji vyjádřit nesouhlas s obnovením Mariánského sloupu. My jako vlastník pozemku můžeme rozvázat smlouvy, které byly uzavřeny. To je to jediné, co můžeme udělat,“ uvedl zastupitel Matěj Stropnický (Trojkoalice SZ, KDU-ČSL, STAN). „Mnohem déle tu rozebíráme Mariánský sloup než městský okruh,“ utrousil ironicky zastupitel Albert Kubišta (TOP 09 a Nezávislí).

„Opravdu se všichni styďte. Je to divadlo před volbami. Proč jste to těm lidem neřekli už před třemi roky, než si začali zajišťovat všechna povolení," zastala se lidí podporujících Mariánský sloup zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).

Zastupitelé nakonec ve svém rozhodnutí odvolali souhlas s využitím pozemku pro instalaci sloupu. Do konce roku mají  radní vypovědět uzavřené smlouvy. Pro hlasovalo 37 zastupitelů z celkových 65. Rozhodnutí nepodpořila TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Nezávislí.

Co je Mariánský sloup

Mariánský sloup byl vztyčen 26. září 1650 jako jeden z prvních na území Čech. Stál blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje v roce 1621. Po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918 sloup strhl dav, protože ho považoval za symbol habsburské nadvlády.