„Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová ještě předtím informovala, že na Petelíka příští týden podá trestní oznámení. Vedení obvodní organizace KSČM v Praze 8 se od údajných Petelíkových výroků distancovalo. Místopředseda strany Jiří Dolejš během dne výroky jako takové odsoudil, nicméně uvedl, že z nepřímých informací ví, že Petelík výzvu popírá.

„Je čas rozvěšet pravičáky po městech republiky, vyvlastnit násilím všechny podnikatele, do desátého kolena zabavit majetky jejich rodinám…," napsal podle Novinek Petelík na svůj Facebook. Petelík, který nyní pobývá v zahraničí, to však popřel. „Vše vnímám jako útok neznámého pachatele na mou osobu," uvedl a dodal, že po návratu do Česka podá v této věci trestní oznámení.

Předsedkyně sněmovny označila text z Facebooku „za naplnění skutkové podstaty trestného činu vyhrožování násilím jednotlivci a skupině osob".

Místopředseda KSČM Dolejš uvedl, že výroky uveřejněné na Facebooku jsou „nepřijatelné, odporné a mohou vést k podnětu k trestnímu oznámení". „Pan Petelík je nyní v cizině, vrátí se v pondělí a my budeme chtít, aby se k tomu vyjádřil. Pokud by se potvrdilo podezření, že to směřuje k němu, museli bychom se od spolupráce s jeho osobou distancovat," dodal Dolejš.

Rovina jde od od Gottwalda, který demokratům zakroutil krkem

Za zcela nepřijatelné považuje výroky z Petelíkova Facebooku i předseda OV KSČM v Praze 8 Zdeněk Nagovský. „Jsou v zásadním rozporu s politikou KSČM a nehodné zastupitele. Jako předseda obvodního výboru KSČM Prahy 8 se od nich zcela distancuji," sdělil. Dodal, že se Petelíka pokoušeli kontaktovat, ale bez úspěchu.

Podle Němcové v tomto případě nejde jen o nějakou hru či nešťastné vyjádření. „Vůbec mě nezajímá, zda se představitelé komunistické strany od tohoto muže distancují či nedistancují. Je to pořád ta stejná rovina a jde od Gottwalda, který se jezdil do Moskvy učit jak zakroutit demokratům krkem, a dokonale to udělal. Vyvraždil tady s komunistickými představiteli tisíce lidí," uvedla Němcová.

„Výroky komunistických představitelů, jako zastupitele Prahy 8 Petelíka, je třeba brát vážně. Jako varování před tím, jak přemýšlejí a co by nás také mohlo čekat za jejich vlády," informovala místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM).